Urgentní
akce

Vězni v Rusku odpírají lékařské ošetření

  Případ

Zastavte mučení   Rusko publikován 7.10.2015

Amur Chakulov čeká na odvolání proti trestu 20 let ve vězení. Drží ho ve vězení v Nalčiku, hlavním městě Kabardinsko-balkarské republiky v Ruské federaci. Trpí chronickým onemocněním ledvin a nedostává potřebnou zdravotní péči. Jeho život je v ohrožení!

Amur Aubovič Chakulov je bývalý inspektor dětských domovů. Dostal trest 20 let ve vězení se zvýšenou ostrahou. Odsoudili ho v nespravedlivém procesu po ozbrojeném útoku v Nalčiku v roce 2005 a od té doby je zadržován. Jeho rodina tvrdí, že chronické onemocnění ledvin se mu rozvinulo v době jeho zadržování. Pokud nebude léčen, může zemřít.

Zdravotnický personál v centru SIZO-1, kde je Amur zadržován, dvakrát žádal, aby byl Amur přemístěn do jiného zařízení, které mu umožní přístup k potřebné léčbě. Oba požadavky státní orgány zamítly, stejně tak dialýzu. Ta může být údajně poskytnuta pouze pacientům, kterým jedna z ledvin selhala. Amurova rodina se bojí, že může kvůli svému onemocnění upadnout do kómatu. Amur má také velmi vysoký krevní tlak a oteklé nohy. Na žádost Amurovy manželky svolilo vedení SIZO- 1, aby Amur získal zdarma léky nutné pro pacienty v jeho stavu. Pokud by nebyly léky poskytnuty zdarma, Amurova rodina by si je nemohla dovolit. Léčba má ale začít až od ledna 2016. Jeho rodina se obává, že už by mohlo být příliš pozdě.

  Aktuality

  Článek publikován 31.10.2016

Amur Khakulov ve vězení zemřel

Amur Khakulov zemřel ve vězeňské nemocnici na selhání ledvin v říjnu 2016.

Pozadí

23. prosince 2014 nejvyšší soud Kabardinsko-balkarské republiky vydal rozhodnutí v případu 57 mužů obviněných z účasti na ozbrojeném útoku na Nalčik v říjnu 2005. Od té doby většina obžalovaných strávila 9 let ve vazbě. Soud začal v dubnu 2008 a trval přes 6 let.

Během soudu došlo k porušení několika zásad spravedlivého procesu, včetně neprošetření tvrzení o mučení. Soud nakonec odsoudil všech 57 obviněných, dva další muži zemřeli v průběhu soudního procesu. Pěti obviněným soud udělil doživotní trest. Tři obžalované propustil, protože si svůj trest již odseděli. Ostatní dostali tresty odnětí svobody v různé délce od 10 do 23 let ve vysoce střeženém zařízení. Většina obžalovaných trvá na své nevině a proti rozhodnutí se odvolala. Sergej Kazijev, jeden z odsouzených, zemřel 21. srpna po téměř tříměsíční hladovce. Podobně jako jeho spoluobžalovaní, i Sergej si stěžoval na mučení a špatné zacházení. V důsledku toho se mu rozvinula cirhóza a cukrovka. V roce 2011 umístily úřady Sergeje do domácího vězení. I přes jeho chatrné zdraví byl po odsouzení na 14 a půl roku opět umístěn do vazby. Sergej držel hladovku kvůli požadavku na přesun do trestanecké kolonie, kde jsou podmínky méně tvrdé než v SIZO-1.

Standardy na poskytnutí lékařské péče jsou zakotveny v mnoha mezinárodních dokumentech. Konkrétně pravidlo 22(2) v dokumentu OSN „Standardní minimální pravidla pro zacházení s vězni,“ který umožňuje přesun nemocných vězňů, kteří vyžadují zvláštní ošetření, do specializovaných institucí nebo civilních nemocnic. I Rusko přijalo zákony, které uvádějí standardy zdravotní péče pro vězně. Ty obsahují možnost změny trestu odnětí svobody za jiné opatření právě ze zdravotních důvodů. Odepření zdravotní péče může být podle úmluv OSN považováno za mučení nebo jiné špatné zacházení.