Urgentní
akce

© Privat/Amnesty International

Jemenský obránce LGBTI+ práv zatčen kvůli videu na sociálních sítích

  Případ

LGBTI   Saúdská Arábie publikován 7.8.2020

Dne 8. dubna 2020 byl ve svém domě v saúdském hlavním městě Rijád svévolně zatčen devětadvacetiletý jemenský občan Mohamed al-Bokari. Obviněn byl ze „zvrácenosti“ a „napodobování žen“. Tato obvinění byla reakcí na video, v němž mluví o své víře v osobní svobody LGBTQI+ lidí. V současné době je držen na samotce ve vězení Malaz bez možnosti kontaktovat právníka.

Mohamed al-Bokari byl převezen do věznice Malaz v Rijádu, kde je stále zadržován. Doposud nebyl formálně obviněn z žádného trestného činu ani informován o tom, kdy má začít soudní proces. Podle zdroje, který je mu blízký, se Mohamedův fyzický i psychický stav od doby uvěznění výrazně zhoršil a trpí srdeční chorobou. Také stále nemá žádného právního zástupce. Podle zdroje byl Mohamed al-Bokari měsíc držený v izolaci a pomocí bití a mučení na něj byl vyvíjen nátlak, aby se „přiznal“ k tomu, že je „homosexuál“. Dále byl po svém zatčení nařčen ze „zvrácenosti“, „napodobování žen“ a „narušování veřejného pořádku“. Al-Bokari byl zatčen za zveřejnění videa, v němž odpověděl na otázku, kterou mu položil jeden jeho sledující a která se týkala jeho názorů na homosexualitu. Jeho odpověď zněla: „Každý člověk je svobodný ve svých možnostech a homosexuálové mají práva. Každý člověk má práva. Doufám, že necháte homosexuály na pokoji a nebudete jim zasahovat do životů. Každý člověk je svobodný.“ Dva přátelé Mohameda al-Bokariho, oba jemenští občané, jej 8. dubna 2020 navštívili a byli zatčeni spolu s ním. Oba byli později propuštěni a deportováni do Jemenu, zatímco Mohamed al-Bokari zůstal ve vězení. „Máme o Mohameda velký strach. Nemá ve vězení povolené žádné návštěvy a poslední dva týdny se nám vůbec neozývá,“ vyjádřil se jeden z jeho blízkých pro Amnesty International.

  Aktuality

  Článek publikován 16.9.2020

Vězení a deportace pro Mohameda al-Bokariho

Soud poslal Mohameda al-Bokarizo na deset měsíců do vězení

Pozadí

Saúdskoarabské úřady pokračují v masivním potlačování práv na svobodu slova, sdružování a shromažďování, včetně omezování svobody slova na internetu a sociálních sítích. Pronásledují, svévolně zatýkají a trestně stíhají vládní kritiky, obránce lidských práv a v podstatě kohokoliv, kdo se opováží vyjadřovat volně své názory. V listopadu 2019 zveřejnila saúdskoarabská státní bezpečnostní agentura oficiální prohlášení spolu s propagačním videem, kde označila feminismus, homosexualitu a ateismus za „extremistické ideje“, které je možné trestat vězením a bičováním. Zatímco státní bezpečnostní agentura následně vydala upřesnění, v němž poukazuje na to, že definice extremismu, která byla ve videu použita „obsahuje mnoho chyb“, plno feministek a obránců lidských práv v zemi zůstává i nadále uvězněných a trestně stíhaných za svoji činnost v oblasti obrany lidských práv. Před jeho zatčením vypršelo povolení Mohameda al-Bokariho k pobytu v Saúdské Arábii. V současné době mu hrozí, že bude deportován zpět do Jemenu, své domovské země, z níž uprchl poté, co mu bylo vyhrožováno smrtí ze stran tamních ozbrojených skupin v reakci na jeho činnost v oblasti obrany osobních svobod a lidských práv. Mohamed al-Bokari také přežil pokus o únos, po kterém opustil Jemen a vydal se hledat útočiště právě do Saúdské Arábie.