Urgentní
akce

Ilustrační foto amnesty.org

Sýrie: Pomozte evakuovat 529 zraněných z Ghúty!

  Případ

Zbraně pod kontrolou Migrace   Sýrie publikován 10.1.2018

Pouze 29 z 558 pacientů čekajících na evakuaci kvůli nutné léčbě v obléhané východní Ghútě bylo evakuováno a přemístěno do nemocnic v Damašku. Zbývajících 529 pacientů stále čeká na potřebnou lékařskou péči.

Východní Ghúta je oblast nedaleko syrské metropole Damašku, kterou obléhají vládní síly. Žije tam asi 400 000 civilistů.

Podle zdravotního personálu tam už 14 lidí zemřelo v důsledku čekání na převoz. Lékařská evakuace 572 lidí s těžkými zraněními a chronickými nemocemi čeká na schválení syrské vlády od července 2017.

27. prosince 2017 schválila vláda lékařskou evakuaci 29 kriticky ohrožených lidí. Bylo to po jednáních, která vedla k propuštění Syřanů držených ozbrojenou opozicí. Těchto 29 lidí mělo nejvážnější onemocnění či zranění, proto byli evakuováni.

Evakuace byla dokončena v pátek 29. prosince 2017, kdy převezli 17 dětí, 6 žen a 6 mužů do nemocnic v Damašku. Tam léčí jejich těžká poranění nebo choroby jako jsou srdeční onemocnění, rakovina nebo selhání ledvin.

529 dalších pacientů ale stále potřebuje naléhavou lékařskou péči kvůli svým zraněním nebo nemocem. Podle mezinárodního humanitárního práva navíc nesmějí být nemocní nebo zranění používáni jako prostředek k vyjednávání a musí dostat potřebné lékařské ošetření bez jakýchkoliv podmínek. Lékaři a zdravotničtí pracovníci ve východní Ghútě nejsou schopni poskytnout odpovídající lékařskou péči kvůli nedostatku odpovídajících chirurgických nástrojů, zdravotnického vybavení a léků, zejména pro léčbu takových nemocí jako je srdeční onemocnění, cukrovka nebo rakovina.

  Aktuality

  Článek publikován 31.1.2019

Sýrie povolila evakuaci raněných

Pozadí

V únoru 2017 zajistila syrská vláda oblasti al-Qaboun a Barze, které hraničí s městem Harasta v oblasti východní Ghúty. Uzavřela všechny pašerácké tunely, které po dlouhá léta zaručovaly alespoň minimální tok potravin, vody a zdravotnických potřeb do oblasti. 3. října syrská vláda ještě zpřísnila obléhání oblasti s tím, že zavřela poslední zbývající vstupní bod do města Douma a zabránila tak přístupu k lékařské a humanitární pomoci a pohybu civilního obyvatelstva. Od té doby byl vstup povolen pouze dvěma konvojům s humanitární pomocí, které absolutně nemohly pokrýt potřeby obyvatelstva. Od října se humanitární situace ve východní Ghútě výrazně zhoršila, zvláště z hlediska cen léků a základních potravin, jako je mléko nebo chléb.

V srpnu 2015 zveřejnila Amnesty International zprávu o nezákonném obléhání východní Ghúty a útocích na civilní objekty (https://www.amnesty.org/en/documents/mde24/2079/2015/en/). V listopadu 2017 zveřejnila Amnesty International zprávu o masovém přesídlení uvnitř Sýrie, odhalující vládní strategii prodlouženého obléhání s cílem násilně přemísťovat místní obyvatelstvo. Současně syrské vládní síly vystupňovaly letecké útoky a dělostřelecké ostřelování východní Ghúty pomocí zakázané kazetové munice a improvizovaných raket. Podle Iniciativy proti kazetové munici (Landmine a Cluster Munition Monitor - zpráva zde) se tato munice objevila v Sýrii poté, co Rusko v září 2015 zahájilo raketové útoky proti protivládním skupinám. Zbraně tohoto typu jsou zakázány ve více než 100 zemích kvůli obrovskému nebezpečí hrozícímu civilistům vzhledem k jejich nerozlišujícímu charakteru při dopadu. Amnesty International již řadu let vyzývá všechny státy, aby okamžitě zastavily používání, výrobu, dopravu a skladování kazetové munice a připojily se k Úmluvě o kazetové munici (CCM) z roku 2008.