Urgentní
akce

© Private

Tibetský mnich ve vězení kvůli příspěvkům na sociálních sítích. Podpořte ho!

  Případ

Tibetský mnich Rinčen Cultrim byl v březnu 2020 v nespravedlivém procesu odsouzen ke čtyřem letům a šesti měsícům vězení. Jeho rodinní příslušníci se o odsouzení mnicha dozvěděli až o rok později, když byli oficiálně informováni, že je zadržován v nejmenované věznici ve městě Čcheng-tu v provincii S’-čchuan.

Žádné další informace o jeho stavu nebo přesném místě pobytu nejsou dosud známy. Odsouzen byl na základě obvinění z „podněcování k separatismu“. Jeho rodina se domnívá, že byl uvězněn za vyjadřování svých politických názorů, které publikoval na účtu aplikace WeChat a na své soukromé internetové stránce. Vzhledem k tomu, že mu je zamezen přístup k rodině a právnímu zástupci, panují vážné pochybnosti o podmínkách jeho věznění a jeho zdravotním stavu.

Rinčen Cultrim (29) byl mnichem v klášteře Nangšin v tibetské autonomní prefektuře Aba v provincii S’-čchuan. Po vlně tibetských nepokojů v roce 2008 začal vyjadřovat své názory prostřednictvím aplikace WeChat a osobní internetové stránky s názvem „Pochybnosti ohledně Tibetu“ (v tibetštině). V roce 2018 ho místní úřad veřejné bezpečnosti dvakrát varoval, aby přestal na internetu vyjadřovat názory kritické k čínské politice. Byl sledován čínskou policií a jeho internetová stránka byla zrušena.

Pod záminkou boje proti „separatismu, extremismu a terorismu“ byly v oblastech obývaných Tibeťany a v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zahájený tvrdé a rozsáhlé restrikce vůči etnickým menšinám.

Přístup do oblastí obývaných Tibeťany je i nadále značně omezen, zejména pro novináře, vědce a zástupce lidskoprávních organizací, což velmi ztěžuje vyšetřování a dokumentování situace v oblasti lidských práv v regionu.

V červnu 2020 na padesát nezávislých expertů OSN na lidská práva důrazně kritizovalo Čínu, mimo jiné za represe vůči náboženským a etnickým menšinám v Sin-ťiangu a Tibetu. Dne 6. října 2020 vydalo 39 členských států OSN společné prohlášení, v němž vyjádřilo hluboké znepokojení nad situací v oblasti lidských práv v Tibetu, Sin-ťiangu a dalších regionech. Dne 21. června 2021 vydalo 44 členských států OSN další společné prohlášení vyjadřující stejné vážné obavy.

Předpisy platné od 1. února 2021 stanovily, že náboženské skupiny musejí „následovat vedení Komunistické strany Číny... pokračovat v počínšťování náboženství a vyznávat základní socialistické hodnoty“. Vláda vynaložila velké úsilí, aby sladila náboženské učení i praxi se státní ideologií a komplexně posílila kontrolu jak nad státem chválenými, tak nad neregistrovanými náboženskými skupinami.

  Aktuality

  Článek publikován 25.2.2024

Dobrá zpráva: Tibeťan uvězněný za příspěvky na sociálních sítích je na svobodě

Tibetský mnich Rinčen Cultrim byl po odpykání trestu propuštěn na svobodu.

  Článek publikován 18.7.2022

Politická převýchova, tvrdá práce nebo zákaz návštěv – Číňané ve vězení trestají mladého tibetského mnicha

Tibetský mnich Rinčen Cultrim se od svého uvěznění zatím nesměl osobně setkat s rodinou.

Pozadí

Bylo zdokumentováno zničení tisíců kulturních a náboženských památek, zejména na severozápadě Číny. Státní represe vůči náboženství v Sin-ťiangu a Tibetu jsou stále velmi represivní. I za běžné náboženské praktiky lidem hrozí svévolná zadržování, obtěžování nebo vyhrožování ze strany úřadů.

Rinčen pochází ze skromné zemědělské rodiny ve vesnici Kašul v okrese Ngaba v tibetské autonomní prefektuře Ngaba v provincii S'-čchuan, má pět sourozenců. Čínské úřady označily jeho sestru, která žije v Indii, za exilovou aktivistku a pečlivě ji sledují. V loňském roce úřady zveřejnily fotografii jejího zadrženého bratra na jeho účtu na WeChatu jako varování. Pod neustálým tlakem čínských úřadů je i zbytek Rinčenovy rodiny.