Urgentní
akce

© Private

Barmský lékař uvězněn na 17 let za údajné podněcování k násilí

  Případ

Diskriminace   Myanmar publikován 2.12.2013

Barmský lékař Tun Aung byl zatčen v červnu 2012. Nejprve byl několik měsíců držen v izolaci a následně odsouzen k 17 letům vězení za údajné podněcování násilí ve společnosti v souvislosti s etnickými nepokoji mezi většinovými buddhisty a muslimskou menšinou. Ty vypukly na západě Barmy po znásilnění a zavraždění mladé ženy buddhistického vyznání. Amnesty International se domnívá, že Tung Aung byl uvězněn jen proto, že je předsedou Rady pro islámské náboženské záležitosti ve městě Maungaw.

Ráno 8. června 2012 vypukly mezi obyvateli města Muangaw nepokoje. Tun Aung byl coby významný představitel muslimské komunity pozván na jednání imigračního úřadu. Ze své pozice přislíbil policii pomoc v případě, že by nepokoje mezi barmskými buddhisty a muslimskými Rohingy v Maungdaw přerostly v násilné protesty.

Situace se začala zhoršovat už 3. června, kdy bylo zabito deset muslimů. Motivem byla msta za znásilnění a vraždu mladé ženy buddhistického vyznání, čehož se údajně měli dopustit tři muslimští Rohingové. Tun Aung se podle výpovědí očitých svědků marně snažil uklidnit dav prohlášením, že vláda začala smrt deseti zavražděných mužů vyšetřovat.

Večer se již nepokojů účastnily tisíce lidí, převážně z řad muslimských Rohingů. Tun Aung se z obavy o bezpečí své rodiny uchýlil na místní úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v celé oblasti byli ale pracovníci úřadu brzy evakuováni a Aungova rodina nakonec 11. června přijala nabídku imigračního úředníka, který jim slíbil, že je odveze zpátky do jejich domu. Úředník rodinu místo toho ale odvezl na imigrační úřad v okrese Kyi Kan Pyin. Zatímco ostatní členové rodiny byli ještě ten den propuštěni, několik týdnů nebylo jasné, kde se nachází Tun Aung. Až později se rodina dozvěděla, že je zadržován ve vězení Sittwe ve státě Rakhine, asi 170 km od domova.

Tun Aung byl po svém zatčení několik měsíců držen v izolaci, nikdo ho nemohl navštěvovat, a nesměl ani telefonovat. Úřady mu také odepřely právo vybrat si právního zástupce. Tun Aung má nádor na mozku a pravděpodobně mu není umožněn přístup k lékům a řádnému lékařskému ošetření. Vzhledem k tomu, že Tun Aung a jeho rodina nesmí coby muslimští Rohingové volně cestovat po Barmě, nemůže ho nikdo z nich navštívit ve vězení.

Barmský lékař byl původně odsouzen k jedenáctiletému trestu, obžaloba ale uspěla se svým odvoláním a Aungovi byl trest zvýšen o dalších šest let.

Pozadí

Situace ve městě Mungdaw eskalovala už koncem května 2012, kdy byla znásilněna a zabita mladá žena buddhistického vyznání. V oblasti žijí barmští buddhisté vedle muslimských Rohingů, k napětí a střetům mezi nimi dochází po celá desetiletí. Z vraždy mladé ženy byli obviněni tři muslimští Rohingové, kteří byli krátce poté odsouzeni k trestu smrti. Začátkem června dav přibližně 300 buddhistů v odvetě ubil k smrti deset muslimů, které předtím násilně vyvlekl z autobusu v domnění, že se jedná o pachatele.

Oba činy vyvolaly vlnu násilí mezi barmskými buddhisty a muslimskými Rohingy, a přerostly v několik týdnů trvající nepokoje. Podle údajů OSN kvůli násilným střetům odešlo ze svých domovů již přes 115 000 lidí, v drtivé většině muslimských Rohingů. Tisíce z nich dodnes přežívá v uprchlických táborech.

Kdo jsou Rohingové

Rohingové jsou etnickou a náboženskou menšinou v Barmě. V zemi žije podle odhadů zhruba 800 000 Rohingů. Jsou muslimského vyznání. V zemi jsou považováni za nelegální přistěhovalce a nemají proto nárok na barmské občanství. Převážně buddhistická Barma nezahrnuje Rohingy mezi 135 vládou uznaných etnik. Často jsou diskriminováni a jsou jim upírána základní lidská práva.