Urgentní
akce

Svoboda shromažďování na Ukrajině v ohrožení!

  Případ

Výzkumníci Amnesty International v Kyjevě monitorují pokračující násilí mezi protivládními demonstranty a ozbrojenými složkami v centru Kyjeva. Konflikty si zatím vyžádaly 50 mrtvých a stovky zraněných. Protesty na Ukrajině začaly v listopadu 2013, kdy ukrajinská vláda odmítla podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii. Tyto protesty přerostly v masivní demonstrace proti současné vládě, které jsou brutálně potlačovány ze strany policie a bezpečnostních složek. Amnesty International vyzývá k nezávislému prošetření porušování lidských práv v souvislosti s Euromajdanem a k zajištění spravedlnosti v případech zneužití síly ze strany policie. Amnesty upozorňuje, že policie musí ve vyhroceném konfliktu rozlišovat mezi pokojnými demonstranty a násilníky.

Kyjevská policie rozehnala pokojné demonstranty, kteří protestovali proti odmítnutí ukrajinské vlády podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii. Podle svědků, s nimiž mluvila Amnesty International, vyzvali strážníci Berkutu demonstranty, aby se rozešli, protože demonstrace je „nelegální“. Poté začali bít ty, kteří zůstali. Záběry z kamer ukazují, jak strážníci Berkutu surově bijí protestující. Někdy za nimi utíkají, aby je mohli zbít. Přibližně 35 lidí bylo zatím obviněno z výtržnictví podle ukrajinského administrativního práva a desítky lidí byly zraněny. Amnesty International požaduje okamžité vyšetření neoprávněného použití síly proti demonstrantům a vyzývá ukrajinskou vládu k respektování svobody slova a shromažďování.

Pořádková policie ve velkém zakročila proti demonstrantům krátce po čtvrté hodině ranní 30. listopadu. Předcházeli ji pracovníci místního úřadu v nákladních autech, kteří na náměstí vezli vybavení k postavení tradičního novoročního stromu. Mluvčí Ministerstva vnitra v televizi uvedl, že rozehnání demonstrujících bylo provedeno kvůli nutným přípravám na novoroční slavnosti. Amnesty International požaduje okamžité, důsledné a nezávislé vyšetřování ve věci neoprávněného použití síly ze strany pořádkové policejní jednotky Berkut.

„Ráno došlo k násilnému rozehnání demonstrace. Ukrajinské úřady tím porušují právě ty zásady a hodnoty, k nimž dle svých slov směřují,“ řekla Heather McGillová, výzkumnice Amnesty International pro Ukrajinu.

Pořádková policie ve velkém zakročila proti demonstrantům krátce po čtvrté hodině ranní 30. listopadu. Předcházeli ji pracovníci místního úřadu v nákladních autech, kteří na náměstí vezli vybavení k postavení tradičního novoročního stromu. Mluvčí Ministerstva vnitra v televizi uvedl, že rozehnání demonstrujících bylo provedeno kvůli nutným přípravám na novoroční slavnosti.

„Mezinárodní lidská práva běžně dovolují omezit právo na shromáždění pouze v případě ‚naléhavé společenské potřeby‘. Vztyčení novoročního stromu nemůže být považováno za dostatečný důvod k omezení práva na shromáždění,“ dodává McGillová.

Vasil Pančenko, architekt z Kyjeva, popsal Amnesty International své zážitky: „Viděl jsem, jak lidi mlátí. Bili je, i když spadli na zem. I mě shodili na zem a bili, stejně tak jako jeden pár poblíž. Pak nás sebrali a řekli, ať odejdeme.“

Vasil později pomáhal jedné zbité ženě vyhledat lékařskou pomoc. Když hledali sanitku, zmlátili je znovu. Vasyl Pančenko byl obviněn z výtržnictví, protože bránil vzpřímení novoročního stromu. Stěžuje si na špatné zacházení ze strany policie. „Tady na Ukrajině neočekáváme kompenzace, ale chci, aby viníky našli.“

Zubař Vasil Katola popsal, jak se dobré vztahy s jednotkami Berkutu v sobotu ráno najednou zhoršily: „Každý večer přišli strážníci Berkutu na demonstraci a byli milí, dokonce s námi pili čaj. Včera došlo k potyčce u špatně zaparkovaného auta. Jedné dívce tam upadla šála a strážník ji dokonce sebral! Ti, kteří přišli dnes ráno, byli velmi agresivní. Měl jsem strach.“

Premiér Azarov v sobotu odpoledne prohlásil, že je hluboce znepokojen a rozčílen tím, co se v noci na náměstí přihodilo. Velitel kyjevské městské policie na sebe vzal zodpovědnost za nasazení Berkutu, ale řekl, že násilnosti byly důsledkem provokace.

Vysvětlení od těchto představitelů jsou nepřesvědčivá. Na záběrech nejsou vidět žádné důkazy provokace ze strany protestujících a každopádně se zdá, že nařízení k rozpuštění demonstrace bylo vydáno, než došlo k jakýmkoli provokacím.

Někdo se očividně rozhodl, že čeho je moc, toho je příliš, a protesty musí skončit. Toto rozehnání nelze ničím ospravedlnit ani nelze omluvit násilí, které bylo použito.