Urgentní
akce

© LOU OATES

Bratr alžírského aktivisty obviněn z terorismu a nespravedlivě vězněn. Pomůžete?

  Případ

Otec čtyř dětí a majitel obchůdku s oblečením Abderrahmane Zitout je od 5. dubna 2022 držen ve věznici El Harrach. Zatčen byl na základě vykonstruovaných obvinění souvisejících s politickou aktivitou jeho bratra a členstvím v politické opoziční skupině Rachad, kterou alžírské orgány označily za teroristickou skupinu. Několikrát již držel protestní hladovku na protest proti opakovanému prodlužování svévolné vazby. Úřady musejí Abderrahmana Zitouta okamžitě propustit.

Abderrahmane Zitout vlastní malý obchod ve městě Laghouat v severním Alžírsku, kde žije se ženou a čtyřmi dětmi. Dne 30. března 2022 byl svévolně zatčen a umístěn do vazby, kde byl vyslýchán ohledně vztahu se svým bratrem Mohamedem Larbim Zitoutem, bývalým diplomatem a zakládajícím členem politického hnutí Rachad, které alžírské úřady v únoru 2022 označily za teroristickou skupinu. Mohamed Larbi Zitout je rovněž jedním ze zakládajících členů lidskoprávních organizací Alkarama a Justitia Universalis (nyní zrušených). Abderrahmane Zitout je držen ve vyšetřovací vazbě ve věznici Al Harrach v Alžírsku. Nebylo stanoveno datum soudního slyšení, a tak je nejisté, jak dlouho bude dále ve vězení pobývat.

Abderrahmane byl v polovině dubna 2022 obviněn z několika trestných činů, a to z „účasti v teroristické skupině“, „publikování falešných zpráv podrývajících národní jednotu“, „obdržení finančních prostředků ze zahraničí za účelem provést činy kompromitující bezpečnost státu“, „podněcování k neozbrojenému shromáždění“ a „urážky statutárního orgánu“. Obvinění se opírají o vynucené přiznání Mohameda Benhlimy, bývalého vojáka a whistleblowera, který odhalil korupci ve vysokých kruzích alžírské armády a byl odsouzen za domnělou účast v teroristické skupině. Podle této výpovědi Abderrahmane obdržel finanční prostředky od svého bratra Mohameda Larbiho, aby si mohl otevřít obchod, což je prezentováno jako účast ve hnutí Rachad, považovaném za teroristickou skupinu. Dalším důkazem mají být Abderrahmanovy konverzace o Rachadu na Facebook Messengeru.

Abderrahmanův zdravotní stav se ve vězení zhoršuje. Kvůli neléčeným problémům se zády a vyhřezlé plotýnce byl umístěn na invalidní vozík. Až do srpna 2022, kdy byl na jedenáct dní hospitalizován kvůli následkům hladovky, kterou držel po dvacet dní, mu nebyl povolen přístup k žádné zdravotní péči.

16. února 2023 Abderrahmane Zitout zahájil třetí hladovku za svoje propuštění. Panují obavy o jeho zdravotní stav. Podle zdrojů Amnesty International od uvěznění zhubl přes 10 kg tělesné váhy.

  Aktuality

  Článek publikován 17.4.2023

Zdravotní stav Abderrahmana Zitouta se zhoršuje, přesto uvažuje, že zahájí další hladovku

Abderrahmane Zitout byl v březnu zatčen a uvězněn, protože je bratrem zakládajícího člena politického hnutí považovaného alžírskými úřady za teroristickou skupinu. Jeho sestra ho nedávno navštívila ve vězení. Abderrahmano zdraví se zhoršuje, ale uvažuje, že zahájí další protestní hladovku, což jeho rodinu vede ke strachu o jeho život.

  Článek publikován 12.4.2023

Petice za propuštění Abderrahmana Zitouta byla poslána alžírskému prezidentovi

Alžírskému prezidentovi jsme poslali petici za propuštění Abderrahmana Zitouta a zrušení všech nepodložených obvinění proti němu.

Pozadí

Abderrahmane Zitout (40 let) vlastní malý obchod s oblečením ve městě Laghouat v severním Alžírsku, kde žije se svou ženou a čtyřmi malými dětmi. Dne 30. března 2022 policie vtrhla do jeho domu a svévolně ho zatkla a umístila do vazby. Po pět dní byl vyslýchán ohledně vtahu se svým bratrem Mohamedem Larbim Zitoutem, bývalým diplomatem a zakládajícím členem politického hnutí Rachad, označeným v únoru 2022 alžírskými úřady za teroristickou skupinu. Mohamed Larbi Zitout je také spoluzakladatelem lidskoprávních organizací Alkarama a Justitia Universalis.

Dne 5. dubna 2022 nařídil soudce alžírského soudu v Sidi M'hamed umístit Abderrahmana Zitouta do vyšetřovací vazby. Dne 17. dubna státní zástupce proti Abderrahmanovi vznesl čtyři obvinění podle trestního zákoníku. Abderrahmane Zitout je nadále držen ve vyšetřovací vazbě. Není mu dovoleno telefonovat se svou rodinou nebo právníkem. Právníkům je dovoleno ho navštěvovat, rodině je povolena pouze jedna patnáctiminutová schůzka za patnáct dní. Nebylo stanoveno žádné datum soudního slyšení.

Alžírské úřady využily označení hnutí Rachad jako teroristické skupiny k soudnímu stíhání mnoha jeho členů za trestné činy související s terorismem, mimo jiné podle článku 87a, za který hrozí trest smrti a jenž vágně definuje terorismus jako jakýkoliv čin „proti bezpečnosti státu, celistvosti území, stabilitě a normálnímu fungování státních institucí“.

V březnu 2022 španělské úřady deportovaly alžírského aktivistu Mohameda Benhlimu kvůli jeho údajnému zapojení do hnutí Rachad. V září 2021 alžírský soud vyslýchal Hassana Bourase za jeho údajné napojení na Rachad.

Podle záznamů soudních slyšení přezkoumaných Amnesty International alžírské úřady využily jako důkaz pro jeho stíhání na základě obvinění z terorismu konverzace, již Abderrahmane Zitout sdílel na Facebook Messengeru, a vynucená přiznání bývalého vojenského důstojníka, který se stal informátorem, Mohameda Benhlimy, podle nichž Mohamed Larbi poslal svému bratrovi Abderrahmanovi Zitoutovi peníze, aby si mohl otevřít obchod. Od července 2022 byli Abderrahmanova matka, sestry a synovci stíháni a opakovaně předvoláváni na policejní stanici, aby byli vyslechnuti ohledně vztahu rodiny s Mohamedem Larbim Zitoutem.