Urgentní
akce

Letitý kritik Lukašenka a opoziční politik znovu ve vězení!

  Případ

Pavel Sevjarynec, politik, dlouholetý kritik prezidenta a významná postava běloruské opozice je od 7. června opět ve vazbě. Existují vážné obavy, že je ve vězení vystaven špatnému zacházení.

Zatčen byl nedaleko svého domova v Minsku a v současnosti je zadržován v nevyhovujících podmínkách. Pavel Sevjarynec byl v rozporu s právem na shromažďování za svou účast na protestech odsouzen na 75 dní „správní vazby“. Podle jeho ženy a již propuštěných spoluvězňů mu nebylo dovoleno setkat se se svým právním zástupcem a byl deset dní držen v samovazbě. Je nucen spát na lavičce bez matrace, ta je navíc každý den od 6:00 do 22:00 hodin opírána o stěnu, takže v cele zůstane pouze železná stolička. V cele dále chybí tekoucí voda a zadržený nemá možnost náležitého pohybu. Jeho osobní věci, hygienické potřeby a teplé oblečení mu byly zabaveny. Také Bible mu – oddanému křesťanovi – byla zabavena. Do 29. června vazební zařízení odmítalo přijmout balíčky od jeho ženy, a když konečně jeden přijalo, není známo, zdali se do rukou Pavla Sevjarynce vůbec dostal.

  Aktuality

  Článek publikován 21.9.2020

Vazba pro Lukašenkova kritika prodloužena!

Na konci srpna byla prodloužena vyšetřovací vazba pro Pavla Sevjarynce o další dva měsíce.

Pozadí

Pavel Sevjarynec patří k lídrům křesťansko-demokratické strany a k dlouholetým hlasitým kritikům prezidenta Alexandra Lukašenka. K jeho zadržení dne 7. června došlo během rozsáhlého a brutálního zákroku proti občanské společnosti a lidským právům v době před prezidentskými volbami, jež se uskuteční dne 9. srpna.

Úřady čelící nevídané mobilizaci opozice a veřejným protestům proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi provádějí po celém Bělorusku rozsáhlé zásahy, očerňují přední kandidáty na prezidenta či je zadržují na základě vykonstruovaných obvinění, za které jim hrozí vysoké tresty odnětí svobody.

Stovky podporovatelů těchto kandidátů z řad nezávislých novinářů, blogerů, online aktivistů a přihlížejících byly během nenásilných protestů a shromáždění zadrženy policií a skupinami neidentifikovaných mužů v civilu, často za použití nepřiměřené síly. V ohrožení jsou i malé děti – úřady totiž v několika případech pohrozily, že převezmou do péče děti politických aktivistů. Stovky lidí byly zadrženy a pokutovány či odsouzeny, mnozí čelí trestnímu stíhání, a to pouze kvůli využívání práva na svobodu shromažďování a svobodu projevu.

Amnesty International vyzývá běloruské orgány, aby okamžitě ukončily tyto eskalující zásahy do lidských práv, propustily ty, kteří jsou zadržováni pouze kvůli pokojnému uplatňování svých práv.

Pavel Sevjarynec byl již v roce 2011 odsouzen k tříletému vězení po propuknutí masových protestů po prezidentských volbách.

Tvrdý zákrok proti politické opozici a občanské společnosti, k němuž došlo po volbách v roce 2010, se od současné situace liší tím, že nastává několik měsíců před volbami a ve chvíli, kdy jsou podle mnohých preference prezidenta Alexandra Lukašenka na historickém minimu.

 

Aktuální počet podpisů: 2781 Náš cíl: 3000

Připojit se k petici:

Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle zásad o ochraně a zpracování osobních údajů Adresátům petice zasíláme pouze křestní jméno a první písmeno příjmení signatářů, bez jakýchkoliv kontaktních údajů.

Celé znění on-line petice, kterou posíláme adresátům.

Adresáti

  • Nejvyšší státní zástupce Alyaksandr Kaniuk

Požadujeme

  • Okamžité a bezpodmínečné propuštění Pavla Sevjarynce a zajištění, aby on ani žádná jiná osoba nebyli vystaveni podmínkám vytvářejícím kruté, nehumánní a ponižující zacházení či trestání.
  • Děkujeme Vám za podporu běloruského politika Pavla Sevjarynce. Petici pošleme generálnímu prokurátorovi Běloruska a případ budeme dál sledovat.

Art For Amnesty - obrazy k prodeji

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...