Prohledávat obsah
nalezeno 97 výsledků:

Článek Úspěch publikován 23.5.2023
Skvělá zpráva: Raman Pratasevič je na svobodě!
Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič byl zatčen poté, co úřady v květnu 2021 donutily letadlo, kterým letěl, nouzově přistát v Minsku. Pratasevič byl začátkem května odsouzen k osmi letům vězení za údajnou organizaci protestů v létě 2020 a další trestné činy. O několik dní později dostal milost a byl propuštěn na svobodu.

Článek publikován 3.5.2023
Osm let vězení pro Ramana Prataseviče
Běloruský soud odsoudil bývalého šéfredaktora opozičního média Nexta Ramana Prataseviče k osmiletému trestu vězení.

Článek publikován 4.3.2023
Soud poslal Alese Bjaljackého na deset let do vězení
Zakladatel běloruské lidskoprávní organizace Vjasna a nositel Nobelovy ceny míru Ales Bjaljacki byl odsouzen k desetiletému trestu vězení.

Článek publikován 25.2.2023
Začal soud s běloruským novinářem Ramanem Pratasevičem
Raman Pratasevič, spoluzakladatel mediálního serveru Nexta, je v Bělorusku držen v domácím vězení. V únoru 2023 s ním byl zahájen soudní proces, který rozhodne o obvinění z „organizování masových nepokojů“, „organizování akcí hrubě porušujících veřejný pořádek“ a „podněcování nenávisti vůči sociálním skupinám“. Hrozí mu trest až patnáct let vězení.

Článek publikován 4.2.2023
„Věřím však, že spravedlnost zvítězí a my budeme moci žít dál." Příběhy lidí, kterým za obranu lidských práv hrozí roky vězení
Turecko, Řecko, Etiopie a Bělorusko – čtyři země, čtyři příběhy a jeden stejný motiv. Obránci lidských práv jsou v těchto zemích nespravedlivě stíháni za to, že dělají svou práci.

Článek publikován 5.12.2022
Běloruská opoziční politička Maryja Kalesnikavová byla hospitalizována
Maryja Kalesnikavová si v Bělorusku odpykává trest jedenácti let ve vězení za účast na protestech po prezidentských volbách. Podle zdrojů jí blízkých na konci listopadu podstoupila akutní operaci. Úřady další informace o jejím stavu zatajují.

Případ publikován 26.10.2022
Vězení s přísnějším režimem, samotka, tresty a šikana – v těchto podmínkách si manžel lídryně běloruské opozice odpykává osmnáctiletý trest. Pomůžete?
Sjarhej Cichanouski je populární bloger, významný kritik Lukašenkova režimu a manžel vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské. V květnu 2020 byl svévolně zatčen a na základě vykonstruovaných obvinění následně odsouzen k osmnácti letům vězení. Vězeňská správa ho soustavně trestá za údajná porušení předpisů. Sjarhej je tak vystavován podmínkám, které se rovnají krutému, nelidskému a ponižujícímu zacházení. Sjarhej Cichanouski je vězněn kvůli svému pokojnému politickému aktivismu, a proto musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Článek Úspěch publikován 12.10.2022
Ales Bjaljacki obdržel Nobelovu cenu za mír
Běloruský obránce lidských práv a zakladatel lidskoprávní organizace Vjasna obdržel 7. října 2022 Nobelovu cenu za mír.

Článek publikován 10.10.2022
Nobelovu cenu míru získali obránci lidských práv z Běloruska, Ukrajiny a Ruska
Letošní Nobelovu cenu za mír získaly organizace pro ochranu lidských práv z Ukrajiny a Ruska a běloruský disident Ales Bjaljackij.

Článek publikován 7.9.2022
Přísné tresty pro Rabkovou a další lidskoprávní aktivisty
Městský soud v Minsku 6. září 2022 odsoudil Marfu Rabkovou, koordinátorku dobrovolníků v lidskoprávní organizaci Vjasna k patnácti letům vězení. Jeden z dobrovolníků, Andrej Čapjuk, za mřížemi stráví šest let. Ostatní spoluobžalovaní dostali tresty v rozmezí od pěti do sedmnácti let vězení.