© BELTA/AFP via Getty Images

Člen Vjasny Leadnid Sudalenka byl propuštěn

  Článek

Leanid Sudalenka z běloruské organizace Vjasna byl propuštěn po vypršení tříletého trestu.

Leadnid Sudalenka je dlouholetým členem organizace Vjasna, která monitoruje lidská práva v Bělorusku a podporuje poltické vězně. V lednu 2021 byl zatčen a později toho roku odsouzen za „účast na akcích narušujících veřejný pořádek, připravování dalších lidí k účasti na nich, a jejich financování“. Dostal tříletý trest vězení, který si odseděl v trestanecké kolonii kde pracoval na pile a rozebíral dráty. Po vypršení trestu byl v červenci 2023 propuštěn. 

Ve stejném soudním procesu byla ke dvěma a půl letům vězení odsouzena i Tacjana Lasicová. V září 2021, po 20 měsících ve vězení, dostala prezidentskou milost. Ve vězení zůstává dalších pět členů Vjasny.

Díky vaší podpoře se nám podaří dosáhnout pozitivní změny přibližně u každého třetího případu. Naše činnost není financována státy ani velkými firmami, jsme závislí pouze na jednotlivých dárcích, jako jste vy. Podpořte nás, prosím, ještě dnes. Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2697 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...