© Belarusian News Photos / www.BNP.by / Anton Suryapin

Ales Bjaljacki byl přesunut do věznice proslulé surovým zacházením s vězni

  Článek

Laureát Nobelovy ceny Ales Bjaljacki byl odsouzen k trestu ve výši deset let vězení. Nedávno byl přesunut do nechvalně proslulé věznice, kde jsou trestanci biti a musí dělat tvrdou manuální práci.

Ales Bjaljacki z Běloruska byl zatčen v červenci 2021 v rámci razie, která byla odplatou za protivládní protesty z předchozího roku. Spolu s kolegy Valjantsinem Stefanovičem a Uladzimirem Labkovičem z lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje situaci politických vězňů v zemi, byl na jaře 2023 odsouzen. Proti rozsudku se odvolali, ale soud jejich žádost v dubnu 2023 zamítl. Ales si tak odpykává trest ve výši deset let vězení, Valjantsin devět a Uladzimir sedm.

Šedesátiletý Ales byl nedávno převezen do trestanecké kolonie pro recidivisty N9 ve městě Horki. Tato věznice je nechvalně proslulá surovým zacházením s trestanci, kteří jsou biti a nuceni tvrdě pracovat. Valjantsin byl přesunut do trestanecké kolonie N15 v Mohylevu a Uladzimir do kolonie N17 ve Škloŭ.

Alesova manželka Natalia Pinchuk od jeho přesunu, tedy už měsíc, nemá žádné zprávy. „V posledních dopisech vidím, jak se změnil jeho rukopis, a jak se jeho situace zhoršuje, jeho zdraví i zrak. Velice, velice mě to znepokojuje,“ uvedla. 

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2698 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...