© Getty Images
Sjarhej Cichanouski stále čelí tvrdým podmínkám ve věznici v Bělorusku
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Bělorusko publikován 6.11.2024
Běloruský opoziční aktivista Sjarhej Cichanouski, který byl v roce 2020 zatčen za svou veřejnou kritiku prezidenta Alexandra Lukašenka, zůstává držen ve velmi tvrdých podmínkách. Lidskoprávní organizace i OSN opakovaně vyzývají k jeho propuštění a k nápravě těchto nehumánních podmínek, avšak běloruské úřady dosud výzvy ignorují.
Sjarhej Cichanouski, významná postava běloruské opozice a hlasitý kritik Lukašenkova režimu, byl v květnu 2020 zadržen na základě obvinění, která lidskoprávní organizace označují za politicky motivovaná a nespravedlivá. Podmínky jeho věznění se nadále zhoršují a zahrnují i dlouhou izolaci a další formy špatného zacházení, jimž musí političtí vězni v Bělorusku čelit.
Navzdory opakovaným výzvám mezinárodních organizací a OSN k jeho propuštění běloruské úřady zatím nepřistoupily ani k přezkoumání jeho případu, ani ke zlepšení podmínek jeho zadržení. Případ Cichanouskiho se stal symbolem represivních praktik Lukašenkova režimu a poukazuje na přetrvávající problémy v oblasti lidských práv v Bělorusku, kde jsou aktivisté, novináři a kritici vlády nadále systematicky umlčováni.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2732 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International