© Michal Fludra/NurPhoto/Getty

Skvělá zpráva: Raman Pratasevič je na svobodě!

  Článek

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič byl zatčen poté, co úřady v květnu 2021 donutily letadlo, kterým letěl, nouzově přistát v Minsku. Pratasevič byl začátkem května odsouzen k osmi letům vězení za údajnou organizaci protestů v létě 2020 a další trestné činy. O několik dní později dostal milost a byl propuštěn na svobodu.

Raman Pratasevič je běloruský novinář a kritik vlády. Na začátku května 2023 byl odsouzen k osmi letům odnětí svobody za „organizování masových nepokojů“, „organizování akcí hrubě porušujících veřejný pořádek“ a „podněcování nenávisti vůči sociálním skupinám“ (policistům a státním úředníkům). Po několika týdnech byla Pratasevičovi udělena milost a celý rozsudek byl zrušen.

Pratasevič čekal na rozsudek dva roky. Už v roce 2019 se odstěhoval do zahraničí, protože se obával postihu za svou činnost. V květnu 2021 byl se svou tehdejší přítelkyní Sofií Sapegaovou zatčen při cestě z Athén do Vilniusu. Běloruské úřady donutily přistát jejich letadlo v Minsku pod záminkou, že se na palubě může nacházet bomba.

Pratasevič byl nejdříve držen ve vazbě, od června 2021 byl v domácím vězení. Běloruská státní televize vysílala jeho přiznání k organizaci masových nepokojů, obecně se předpokládá, že byl k doznání přinucen. Soudní proces začal až v únoru 2023.

Díky vaší podpoře se nám podaří dosáhnout pozitivní změny přibližně u každého třetího případu. Naše činnost není financována státy ani velkými firmami, jsme závislí pouze na jednotlivých dárcích, jako jste vy. Podpořte nás, prosím, ještě dnes. Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2696 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...