© Michal Fludra/NurPhoto/Getty

Skvělá zpráva: Raman Pratasevič je na svobodě!

  Článek

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič byl zatčen poté, co úřady v květnu 2021 donutily letadlo, kterým letěl, nouzově přistát v Minsku. Pratasevič byl začátkem května odsouzen k osmi letům vězení za údajnou organizaci protestů v létě 2020 a další trestné činy. O několik dní později dostal milost a byl propuštěn na svobodu.

Raman Pratasevič je běloruský novinář a kritik vlády. Na začátku května 2023 byl odsouzen k osmi letům odnětí svobody za „organizování masových nepokojů“, „organizování akcí hrubě porušujících veřejný pořádek“ a „podněcování nenávisti vůči sociálním skupinám“ (policistům a státním úředníkům). Po několika týdnech byla Pratasevičovi udělena milost a celý rozsudek byl zrušen.

Pratasevič čekal na rozsudek dva roky. Už v roce 2019 se odstěhoval do zahraničí, protože se obával postihu za svou činnost. V květnu 2021 byl se svou tehdejší přítelkyní Sofií Sapegaovou zatčen při cestě z Athén do Vilniusu. Běloruské úřady donutily přistát jejich letadlo v Minsku pod záminkou, že se na palubě může nacházet bomba.

Pratasevič byl nejdříve držen ve vazbě, od června 2021 byl v domácím vězení. Běloruská státní televize vysílala jeho přiznání k organizaci masových nepokojů, obecně se předpokládá, že byl k doznání přinucen. Soudní proces začal až v únoru 2023.

Díky vaší podpoře se nám podaří dosáhnout pozitivní změny přibližně u každého třetího případu. Naše činnost není financována státy ani velkými firmami, jsme závislí pouze na jednotlivých dárcích, jako jste vy. Podpořte nás, prosím, ještě dnes. 

https://www.amnesty.cz/crm/donate/choice/97922654/354363317235cdefd3867e631821ae3f


Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2647 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...