Urgentní
akce

© Getty Images

Předseda čadské organizace pro lidská práva odsouzen ke třem letům vězení

  Případ

Baradine Berdei Targuio, obránce lidských práv a předseda čadské organizace pro lidská práva, byl nespravedlivě odsouzen k tříletému trestu vězení a pokutě za údajné porušení „ústavního pořádku“. Toho se měl dopustit v lednu 2020, kdy čadskému prezidentovi poslal otevřený dopis o situaci v oblasti lidských práv v zemi.

Dne 18. února 2021 čadský trestní soud poslal na tři roky do vězení obránce lidských práv Baradina Berdei Targuia a uložil mu pokutu za porušení ústavního pořádku ve výši 250 000 CFA (430 USD).

Baradine byl dne 24. ledna 2020 zatčen ve svém domě ozbrojenými maskovanými muži přímo před svou rodinou.

Následně strávil téměř sedm měsíců v izolaci. Za jeho zadržením údajně stála Národní bezpečností agentura (ANS). Dne 21. srpna 2020 byl jeho případ předán prokurátorovi a 24. srpna vyšetřujícímu soudci. Obviněn byl z „porušení národní bezpečnosti“, „nedovoleného držení zbraní“, „napadení a ublížení na těle“. Tato obvinění nakonec trestní soud zrušil a nahradil je obviněním z „porušení ústavního pořádku“.

Dne 22. ledna 2020, dva dny před svým zatčením, zveřejnil Baradine Berdei Targuio na Facebooku zprávu, v níž uvedl, že by prezident mohl být vážně nemocný a že byl ve Francii kvůli léčbě. Rovněž zaslal otevřený dopis prezidentovi o situaci v oblasti lidských práv v Tibesti v Čadu v souvislosti s vyhlášeným výjimečným stavem.

Dva dny před zadržením navíc poslal otevřený dopis prezidentovi, v němž vyjádřil své znepokojení nad situací v oblasti lidských práv v Tibesti v Čadu.

  Aktuality

  Článek publikován 13.7.2021

Skvělá zpráva: Čadský obránce lidských práv na svobodě!

Baradine Berdei Targuio, nespravedlivě uvězněný obránce lidských práv z Čadu a předseda čadské organizace pro lidská práva byl 10. června 2021 propuštěn z vazby.

Pozadí

Zatčení nebo svévolné zadržení jako trest za legitimní uplatňování lidských práv, včetně práva na svobodu projevu, porušuje Africkou chartu pro lidská práva a práva národů a Mezinárodní pakt o lidských právech.

Pracovní skupina OSN pro svévolné zadržování stanovila, že osoby zadržené pouze kvůli svému pokojnému uplatňování základních lidských práv musejí být okamžitě propuštěny.

Situace v Čadu je aktuálně nestabilní. V dubnu 2021 obhájil svůj prezidentský mandát Idriss Déby, o několik dní později ale zemřel na následky zranění utrpěných při boji s povstalci. Vláda byla rozpuštěna a příštích osmnáct měsíců zemi povede vojenská rada, v jejímž čele stanul prezidentův syn, což mnozí považují za neústavní. Panují vážné obavy, že Débyho smrt ohrozí stabilitu regionu.

Ani samotné prezidentské volby neprobíhaly dobře. V zemi téměř nefungoval internet, zahraniční média neměla možnost informovat o aktuálním dění, mnoho opozičních politiků volby bojkotovalo.