
akce
Ujgurskou lékařku poslal čínský soud na dvacet let do vězení. Pomůžete?
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Čína publikován 23.2.2021
Ujgurská lékařka Gulšan Abbasová byla v březnu 2019 v tajném soudním procesu odsouzena k dvaceti letům vězení.
Abbasová byla odsouzena za „účast v organizovaném zločinu a terorismu, napomáhání teroristickým aktivitám a vážné narušení veřejného pořádku“. Její rodina se o rozsudku dozvěděla od důvěryhodného zdroje o dvacet jedna měsíců později, v prosinci 2020 a verdikt následně potvrdily i čínské úřady.
Gulšan Abbasová pracovala jako lékařka v nemocnici Xinjiang Oil Field Company Ming Yuan Workers v Urumči v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Kvůli zdravotním potížím musela odejít do předčasného důchodu.
Gulšan zmizela pár dnů po veřejném projevu své sestry, ujgurské aktivistky ve Spojených státech, Rušan Abbasové, o hromadném zadržování Ujgurů v Sin-ťiangu. Rušan se mezitím stala terčem útoků čínských oficiálních médií, jako je například Global Times, který ji označil za „separatistku“ a obvinil z šíření pomluv o zadržování Ujgurů v Sin-ťiangu. Není zdaleka ojedinělé, že jsou příbuzní trestáni pouze kvůli lidskoprávním aktivitám svých blízkých. Často úplně nevinní lidé skončí ve vězení nebo v převýchovném táboře. Amnesty také zdokumentovala řadu případů obtěžování a zastrašování Ujgurů žijících v zahraničí čínskými úřady.