Urgentní
akce

© Zhang Chunxiao

Čína vězní právníka, který zastupoval politické disidenty. Podpořte ho podpisem petice

  Případ

Lu S ’wej, známý čínský právník v oblasti lidských práv, je zadržován ve vazební věznici Xindu v provincii S’-čchuan na jihozápadě Číny, poté co byl násilně navrácen z Laosu do Číny. O obviněních vedených proti němu nejsou k dispozici žádné informace. Nemá přístup k právníkovi ani rodině. Lu byl v průběhu let zastrašován a pronásledován čínskými úřady za svou pokojnou práci v oblasti lidských práv a hrozí mu, že bude vystaven mučení a jinému špatnému zacházení. Podepište petici za jeho propuštění.

Lu S’wej je uznávaným bojovníkem za lidská práva a právník, který se zasazoval o práva zranitelných skupin. Zastupoval také řadu politických disidentů. Dne 28. července 2023 byl zadržen laoskou policí při nastupování do vlaku směřujícího do Thajska, a to na základě obvinění z cestování na falešné doklady. Z Thajska měl Lu v plánu pokračovat v cestě do Ameriky, kde se měl připojit ke své rodině. V Laosu mu nebylo umožněno setkat se s právníkem ani s členy rodiny. Navzdory snahám Amnesty International a dalších organizací, se zdá, že laoská vláda Lua násilně repatriovala, což by mohlo znamenat porušení jejích závazků vyplývajících z Úmluvy OSN proti mučení.

Po mnoha letech, kdy se v pevninské Číně zabýval citlivými případy nebo případy souvisejícími s lidskými právy, se Lu proslavil svou rolí při obhajobě jednoho z 12 Hongkongčanů, kteří byli v roce 2020 zadrženi po útěku z Hongkongu na lodi a zatčeni čínskou pobřežní stráží. V reakci na to mu provinční soudní orgány pozastavily jeho právnickou licenci. Vzhledem k tomu, že čínské úřady jsou stále méně tolerantní k nezávislé obhajobě práv, byl Lu úřady různými způsoby zastrašován a obtěžován, včetně odebrání právnické licence v lednu 2021 za projevy na internetu, které údajně „ohrožovaly národní bezpečnost“.

Lu S’wej byl také fyzicky napaden, když cestoval na slyšení o zbavení způsobilosti k právním úkonům. Od té doby byl Lu čínskými orgány pečlivě sledován a od května 2021 mu nebylo umožněno vycestovat. Před tímto vysoce medializovaným případem byl Lu známý především díky své rozsáhlé práci na podporu obránců lidských práv včetně zastupování v případu vzpomínkových akcí v Čcheng-tu na události z náměstí Nebeského klidu. Lu také zastupoval právníka v oblasti lidských práv Jü Wen-šenga, slavného básníka Wang Canga a další členy čínské právnické obce, kteří se v roce 2015 stali terčem zásahu známého jako „incident 709“.

  Aktuality

  Článek publikován 17.1.2024

Dobrá zpráva: čínský právník na svobodě!

Známý čínský právník v oblasti lidských práv Lu S ’wej byl propuštěn na svobodu a po několika měsících mohl mluvit se svou ženou.

Pozadí

Luův případ je rovněž příznačný pro znepokojivý trend, kdy čínské orgány vyvíjejí nátlak na jiné vlády, zejména v jihovýchodní Asii (ale nejenom tam), aby násilně navracely zranitelné osoby zpět do Číny, kde čelí svévolnému zadržování, nespravedlivým soudním procesům, mučení, nuceným zmizením a dalším formám špatného zacházení. Knihkupec Kuej Min-chaj zmizel v roce 2015 v Thajsku, aby se pak znovu objevil v Číně bez svého pasu. V srpnu 2022 informovali aktivisté a média o zmizení čínského demokratického aktivisty Tung Kuang-pinga z Vietnamu do čínské vazby. V srpnu 2023 bylo oznámeno, že laoský aktivista Jang Ce-wej je po zatčení v laoském hlavním městě Vientiane držen ve vazební věznici v Číně.

Mnoho zadržených osob v Číně, zejména obránců lidských práv, bylo údajně ve vazbě podrobeno mučení a jinému špatnému zacházení. Zadrženým osobám se zdravotními problémy je často odepřena nebo znemožněna odpovídající lékařská péče. Amnesty International vyjádřila znepokojení nad svévolným zadržováním, mučením a jiným špatným zacházením a nespravedlivými soudními procesy ve svém příspěvku do všeobecného pravidelného přezkumu (UPR) před čtvrtým UPR Číny v lednu 2024.