Urgentní
akce

© Amnesty International

Čína: Zatýkání za připomínání masakru na náměstí Nebeského klidu

  Případ

Další dva aktivisty zadržely čínské úřady při propagování pálenky baijiu s etiketou připomínající 4. červen 1989. Celkem jedenáct aktivistů je nyní zadrženo v souvislosti s 27. výročím zákroku na náměstí Tiananmen. Hrozí jim mučení a další formy špatného zacházení.

Luo Fuyu a Zhang Jinyong ze Sečuanu byli zadrženi 16. června 2016 kvůli podezření z "podněcování a podvracení státní moci". Zadržení přišlo po odvysílání online reklamy na destilát baijiu, jehož etiketa obsahovala slogan (volně přeloženo): "Pamatuj, osmičkový likér šest čtyři" který připomíná datum 4. června 1989. Na etiketě je zobrazen kultovní muž blokující tanky. Aktivisté Fu Hailu a Ma Qing ze Sečuanu byli rovněž zadrženi z podobných důvodů. Fu čelí podezření z "podněcování k podvracení státní moci", zatímco Ma Qing je zadržen kvůli podezření z "vytváření sporů a problémů".

Luo Fuyu a Zhang Jinyong jsou v současné době zadržováni v detenčním zařízení v Chengdu City. Luova rodina obdržela oznámení o zadržení z okresní pobočky úřadu pro veřejnou bezpečnost v Čcheng-tu.

V posledních měsících úřady pronásledují aktivisty, kteří organizovaně připomínají zákrok na náměstí Tchien-an-men. Už je zadrženo 11 aktivistů z Pekingu, Sečuanu a Chongqingu.

  Aktuality

  Článek publikován 10.6.2022

Za zapálené svíčky 15 měsíců vězení

  Článek publikován 4.6.2019

Za připomínku masakru na Tchien-an-men na 3,5 roku do vězení

Soud s aktivisty pokračoval až do dubna 2019.

Pozadí

V dubnu 1989 vypukly v Pekingu protesty vedené studenty vysokých škol. Ti se shromáždili, aby truchlili za vysoce postaveného činitele komunistické strany Hu Yaobanga. Protesty se rychle rozšířily po celé zemi. Studenti požadovali skoncování s korupcí u úředníků a vyzvali k politickým a hospodářským reformám. Jejich požadavky získaly širokou podporu veřejnosti. Pokojné demonstrace se konaly v Pekingu a napříč celou Čínou. Úřadům se nepodařilo přesvědčit demonstranty, aby se rozešli do svých domovů. S eskalací napětí v Pekingu bylo 20. května vyhlášeno stanné právo.

V noci ze 3. na 4. června vojáci s obrněnými vozy vyrazili do města, aby ho vyčistili od demonstrantů. Mnoho lidí, včetně dětí a starších osob, bylo zastřeleno vojáky. Od 4. června vojáci převzali plnou kontrolu nad Pekingem.

Oficiální zpráva vydaná čínskými orgány na konci června 1989 tvrdí, že "více než 3000 civilistů bylo zraněno a více než 200, včetně 36 vysokoškoláků, během nepokojů zemřelo". Též zemřelo několik desítek vojáků. Přesná čísla však neznáme a je pravděpodobné, že oficiální údaje jsou podhodnocené.

Bezprostředně po ukončení vojenského zásahu začaly úřady pronásledovat ty, kteří se zapojili do demonstrací. Civilisté byli zadrženi a mučeni, poté vězněni po nespravedlivých procesech. Mnozí byli obviněni z "kontrarevolučních" zločinů. "Kontrarevoluční" přestupky byly odstraněny z trestního zákona v roce 1997, přesto případy těch, kteří jsou již za tyto činy uvězněni, nebyly přezkoumány.

Mezi zadrženými aktivisty z letošního zásahu jsou členové volné sítě hnutí „New citizens“ (Noví občané), vedené aktivistou a bývalým univerzitním pedagogem Xu Zhiyongem, který podporuje aktivity jako “New Citizen Responsibility” (Nová občanská odpovědnost), která odmítá korupci a aktivně se účastní na občanském životě prostřednictvím setkávání a projednávání politické situace. Aktivity též zahrnují pomoc slabým a společnou koordinovanou práci. Li Wei a Zhang Baocheng byli odsouzeni ke dvěma letům odnětí svobody a Zhao Changqing na dva a půl roku v dubnu 2014 za "shromaždění davu za účelem narušení pořádku na veřejném místě". Li Wei byl propuštěn v dubnu 2015, Zhang Baocheng v březnu 2015 a Zhao Changqing v října 2015 po uplynutí uložených trestů. Nyní jsou znovu zadržování.