Urgentní
akce

Patrick Zaki © Private

Egypt mučí obránce lidských práv – zastavme to!

  Případ

Patrick Zaki George je obránce lidských práv působící v Egyptské iniciativě pro práva na ochranu osobnosti (EIPR). Dne 7. února byl nečekaně zadržen na letišti v Káhiře. Ve vězení ho opakovaně mučili. Je obviněn z několika trestných činů a zůstává ve vazbě. Amnesty ho považuje za vězně svědomí, uvězněného výhradně kvůli své práci a kritice režimu na sociálních sítích. Požadujeme jeho okamžité a bezpodmínečné propuštění.

Dne 7. února 2020 kolem půl páté ráno byl Patrick Zaki George svévolně zatčen na letišti v Káhiře. Patrick se vracel z italské Boloně, kde byl na studijním pobytu v rámci programu Erasmus. Důstojníci Národní bezpečnostní agentury (NSA) Patricka drželi spoutaného a s páskou přes oči po celou dobu zhruba 17hodinového výslechu na letišti, v izolaci pak zůstal 30 hodin, čímž překročili 24hodinový zákonný limit.

Později ho přesunuli do nespecifikovaného zadržovacího zařízení v al-Mansúře. Důstojníci NSA ho vyslýchali ohledně jeho práce v oblasti lidských práv v Egyptě a účelu jeho pobytu v Itálii. Během výslechu ho důstojníci NSA bili do břicha a do zad a mučili ho elektrickými šoky do horní části těla. Následně byl obviněn z údajného „šíření falešných zpráv“, „vyzývání k protestu“ a „vyzývání k násilí a teroristickým zločinům“. Státní zástupci uvedli, že za důkazy považují deset příspěvků na Facebooku, ale nedovolili ani Patrickovi, ani jeho právníkovi podívat se, o které konkrétní příspěvky se jedná.

  Aktuality

  Článek publikován 20.1.2022

Dobrá zpráva: egyptský student na svobodě!

Patrick Zaki George byl 7. prosince 2021 po 22 měsících svévolného zadržování předběžně propuštěn na svobodu.

  Článek publikován 4.1.2021

Zadržení aktivisty pokračuje

V návaznosti na šířící se pandemii Covid-19 byl Patrikovi zakázán fyzický kontakt s rodinnými příslušníky a právníky až do září 2020, kdy ho po dlouhé době směla navštívit matka.

Pozadí

Dne 20. a 21. září 2019 došlo v několika egyptských městech k protestům, během nichž lidé požadovali odstoupení prezidenta Abdela Fattaha al-Sísího. Došlo k nim na základě obvinění z korupce, které vznesl bývalý zprostředkovatel armádních zakázek Mohamad Ali. Té se podle něj měli dopustit armádní představitelé spolu se současným prezidentem tím, že na stavbu svých soukromých luxusních nemovitostí použili veřejné prostředky.

Během následujících týdnů Amnesty zdokumentovala, jak egyptské bezpečnostní síly provedly rozsáhlá zatýkání pokojných demonstrantů, novinářů, právníků v oblasti lidských práv a politických oponentů nebo kritiků režimu. Podle egyptských obhájců lidských práv zatkly v souvislosti s účastí nebo podporováním protestů úřady nejméně 4000 osob. V nejméně 3715 případech byla uvalena vyšetřovací vazba a vzneseno obvinění z „terorismu“, což je v rámci egyptské trestní historie nejvyšší počet obvinění v souvislosti s jediným protestem.

Patrickovo zatčení má přímou souvislost právě s těmito protesty, na což poukazuje i datum jeho zatykače – 24. září 2019.