
akce
© Private
Dvakrát ho odsoudili k trestu smrti. Mladík z Íránu si ale zaslouží spravedlivý soud. Zastaňte se ho.
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Írán publikován 3.2.2023
Mohammad Ghobadlou, 22letý mladík z Íránu, byl ve dvou hrubě nespravedlivých soudních procesech odsouzen ke dvěma trestům smrti. Ve vazbě byl opakovaně bit a nucen k doznání. Ghobadlou trpí závažným duševním onemocněním a podle mezinárodního práva by kvůli tomu k absolutnímu trestu neměl být vůbec odsouzen. Podepište petici a podpořte Amnesty v úsilí dosáhnout zrušení obou udělených trestů smrti.
Mohammad Ghobadlou je 22letý muž z Íránu trpící bipolární poruchou. Na podzim 2022 byl zadržen íránskými úřady pro podezření, že 22. září během protestů ve městě Robat Karim v provincii Teherán přejel svým autem úředníka a způsobil jeho smrt. Během doby vyšetřování byla porušována Ghobadlouova práva. Byl držen ve vazbě, kde byl bit, nebyl mu dovolen přístup k lékům na léčbu jeho duševního onemocnění a byl nucen k doznání, že úmyslně přejel několik úředníků se záměrem je zabít.
Ghobadlou byl odsouzen ve dvou nespravedlivých soudních procesech a v obou mu byl udělen trest smrti. První rozsudek mu udělil revoluční soud 16. listopadu za zločin „šíření morální korupce na zemi“ po dvou krátkých jednáních 29. října a 15. listopadu. Rozsudek byl následně stvrzen Nejvyšším soudem 24. prosince, žádost o přezkoumání případu doposud nebyla vyřízena. Druhý trest smrti byl Ghobadlouovi udělen 24. prosince trestním soudem v Teheránu za vraždu, Nejvyšší soud zatím rozsudek nepotvrdil.
V obou procesech došlo k pochybení a porušení Ghobadlouových práv. Během řízení vedeného íránským revolučním soudem Ghobadlouovi nebylo dovoleno, aby ho zastupoval jím zvolený zástupce. Navíc byl Ghobadlou po dva týdny mezi slyšeními držen na samotce a byl mu odepřen přístup k rodině i právníkovi. V případě soudního řízení vedeného trestním soudem nebyl Ghobadlouovu právníkovi umožněn přístup k důkazním materiálům. U obou procesů úřady nezohlednily Ghobadlouovo duševní onemocnění, ačkoliv ovlivňuje jeho schopnost ovládat své chování. Navíc je podle mezinárodního práva udělení trestu smrti osobám s duševním onemocněním nezákonné.
Amnesty International se zasazuje o zrušení trestu smrti ve všech případech bez výjimky, proto i v případě Mohammada Ghobadloua bojuje za zrušení obou udělených rozsudků trestu smrti a za spravedlivý soudní proces, zohledňující jeho duševní onemocnění.