Urgentní
akce

© Togzhan Tuzel (daughter)

Domácí vězení nebo psychiatrická léčebna? Vítejte v Kazachstánu

  Případ

  Kazachstán publikován 10.12.2020

Blogerka a novinářka Aigul Utepovová byla v listopadu násilně umístěna do psychiatrické léčebny. Předtím strávila dva měsíce v nuceném domácím vězení kvůli příspěvkům na sociálních sítích kritickým vůči vládě. Je vězenkyní svědomí, zadržovanou výhradně za uplatňování práva na svobodu projevu, a musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěna.

Aigul Utepovová byla dne 23. listopadu násilně umístěna do psychiatrické léčebny v Nursultanu, hlavním městě Kazachstánu. Od 17. září byla v domácím vězení kvůli obvinění z „členství v extremistické organizaci“ za zveřejňování videí na YouTube a kvůli publikování příspěvků na sociálních sítích kritických vůči vládě. Dne 19. listopadu schválil soud žádost vyšetřujících orgánů o její umístění do uzavřeného psychiatrického zařízení za účelem „pozorování“.

Její právní zástupce se obává, že tento krok může vést ke svévolnému diagnostikování její duševní nemoci a následnému nucenému prodloužení jejího pobytu v psychiatrické léčebně. Dne 23. listopadu byli rodinní příslušníci, kteří chtěli Aigul Utepovovou navštívit, informováni, že jí nejsou povoleny žádné návštěvy.

Aigul Utepovová je známá blogerka a aktivistka, má 8 000 sledujících na Facebooku a velkou sledovanost na svém YouTube kanálu. V roce 2015 kandidovala v prezidentských volbách, později však kandidaturu stáhla. Je obviněna z podpory opoziční strany Demokratická volba. Na základě nejasně formulovaného protiteroristického zákona byla dne 13. března 2018 tato strana svévolně prohlášena za extremistickou organizaci z důvodu „podněcování k národní nesnášenlivosti“.

  Aktuality

  Článek publikován 12.5.2021

Kritička vlády z Kazachstánu byla odsouzena k roku „omezené svobody“

Aigul Utepovová je od zatčení v listopadu 2020 v domácím vězení. Soud ji odsoudil k dalšímu roku domácího vězení a na dva roky jí zakázal veřejnou a politickou činnost.

Pozadí

Není neobvyklé, že kritici vlády v Kazachstánu bývají vystaveni dlouhodobým psychiatrickým pozorováním a posudkům. V roce 2019 Výbor pro lidská práva OSN konstatoval, že Zinaida Muchortovová byla celkem pětkrát svévolně a proti své vůli držena v psychiatrické léčebně a vystavena mučení a jinému špatnému zacházení.

Aigul Utepovová neměla být nikdy stíhána a držena v domácím vězení. Taková opatření jsou v rozporu s kazašskými právními předpisy, které stanovují, že domácí vězení smí být uvaleno pouze v případech, kdy hrozí trest odnětí svobody v délce pěti a více let a kdy nelze uplatnit méně restriktivní opatření. Stíhání Aigul Utepovové a její domácí vězení představuje formu odvetných opatření za její otevřenou kritiku vlády.