Urgentní
akce

© Private

Kuba: Propusťte vězně svědomí Cardeta!

  Případ

Eduardo Cardet je lídrem prodemokratického hnutí Křesťanské hnutí za svobodu (Movimiento Cristiano Liberación, MCL). V současné době odpykává trest ve výši 3 let za kritiku kubánské vlády. Jde o vězně svědomí, který musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Od zadržení 30. listopadu 2016, tedy 5 dní po smrti bývalého vůdce Kuby Fidela Castra, byl vězněn v Holguínu. Ještě před zatčením poskytl Cardet množství rozhovorů publikovaných v mezinárodních médiích, kde byl kritický ke kubánské vládě.

19. prosince 2017, odpoledne poté, co daly úřady převézt dr. Eduarda Cardeta Concepcióna z věznice v Holguínu do věznice Cuba SI, byl podle jeho manželky Yaimarisy Vecinové napaden třemi spoluvězni. O převozu do jiného vězení informovaly úřady jeho manželku a rodinu až v den, kdy převoz probíhal. Jeho rodině bylo dovoleno vidět ho pouze několik minut, důvody pro převoz rodině poskytnuty nebyly.

Yaimaris Vecinová sdělila Amnesty International, že ji vězeňští důstojníci nepovolili manžela po útoku navštívit, vidět jej mohla až 15. ledna 2018, kdy si všimla na Cardetově břiše dvou kulatých jizev. Řekla, že ji manžel oznámil, že od útoku nebyl u lékaře a trpí bolestmi hlavy a závratěmi.

9. ledna podala Cardetova sestra stížnost ohledně údajného útoku u státního zástupce v hlavním městě Havaně.

  Aktuality

  Článek publikován 20.5.2020

Eduardo Cardet je volný!

Eduardo Cardet byl v květnu 2019 podmínečně propuštěn a mohl se vrátit domů k rodině.

  Článek publikován 9.1.2019

Cardetu nesmí ve vězení navštěvovat rodina

Pozadí

Zatčení a odsouzení: Podle pěti svědků, kteří s Amnesty International promluvili po telefonu pod podmínkou anonymity, napadli 30. listopadu 2016 Eduarda Cardeta čtyři muži v civilu a jeden uniformovaný policista a shodili ho z kola, když se brzkého večera vracel z návštěvy své matky. Podle Cardetovy ženy, která spolu s dvěma dětmi viděla, jak Cardeta vzali do vazby, byl Eduardo obviněn z napadení veřejného činitele (atentado). Tomuto přečinu se věnuje článek 142.1 Trestního zákoníku. Jeden ze strážníků tvrdil, že ho Cardet při zatýkání strčil. Všichni svědci, kteří s Amnesty International mluvili, se tomuto tvrzení bránili a sdělili, že Cardeta rychle a násilně spoutali strážníci v civilu, byla mu nasazena pouta, a byl zbit bez možnosti se bránit. Svědci věří, že Eduardo Cardet byl zatčen za svou víru a názory. Amnesty International se podařilo získat kopii rozsudku vydaného regionálním soudem v Holguínu. Rozsudek se nezmiňuje o původních důvodech k zatčení, čímž naznačuje, že bylo svévolné. 17. května 2017 potvrdil lidový regionální soud v Holguínu (Tribunal Provincial Popular de Holguín) rozsudek uložený 20. března 2017 a odsoudil dr. Eduarda Cardeta Cocepcióna ke třem letům ve vězení.

Křesťanské hnutí za svobodu (Movimiento Cristiano Liberación, MCL) je významným aktérem mezi prodemokratickými hnutími na Kubě. Podle webových stránek jde o hnutí podporující mírové a demokratické změny a lidskou důstojnost. Bylo založeno roku 1988 Oswaldem Payá Sardinasem, který se stal viditelným hráčem kubánské politické opozice, a dalšími čtyřmi spolupracovníky. Amnesty International dokumentuje obtěžování a zastrašování členů hnutí po celá desetiletí. V roce 1991 zničilo asi 200 lidí dům Oswalda Payá poté, co podal petici volající po národním referendu o ústavních reformách. Šlo pravděpodobně o členy jednotky rychlého nasazení. Poté, co Oswaldo Payá oznámil své plány kandidovat na místo náměstka Národního shromáždění v samosprávné obci Cerro v Havaně, byli členové organizace často vyslýchání či krátkodobě zadržováni.

V rozhovoru publikovaném 16. září 2016 na ABC International prohlásil Eduardo Cardet: „Na politické aktivity je nazíráno jako na zločiny, například vyvolávání veřejného skandálu, pohrdání či přestupky vůči autoritám. Politická moc toho využívá k zatýkání disidentů.“ (Se disfraza la actividad política con hechos delictivos comunes, por ejemplo, escándalo público, desacato, atentado, figuras que utiliza la policía política para encarcelar a los disidentes.)

Kuba je nepřístupná jak pro výzkum Amnesty International, tak všem nezávislým lidskoprávním organizacím.