Urgentní
akce

© Human Rights Centre

Propusťte aktivistu Ojuba Titijeva!

  Případ

Dne 9. ledna policie svévolně zatkla čečenského obránce lidských práv Ojuba Titijeva. Byl držen v izolaci několik hodin a zůstává ve vazbě kvůli křivému obvinění z držení drog. Pokud by byl odsouzen, mohl by čelit až deseti letům vězení. Je vězněm svědomí a musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Ráno 9. ledna 2017 dopravní policisté zastavili a prohledali auto Ojuba Titijeva, vedoucího ruské nevládní organizace Memorial v městě Groznyj v Čečensku. Svědkem byl jeho přítel, s nímž měl Ojub Titijev dohodnutou schůzku. Tento přítel později viděl auto Ojuba Titijeva zaparkované na dvorku policejní stanice v Kurčaloji a získal neoficiální potvrzení policisty, že tam byl držen. Mobilní telefon Ojuba Titijeva zůstal zapnutý, avšak na telefonáty neodpovídal.

Téhož dopoledne se jeho právní zástupce vydal na policejní stanici, ale policie mu odmítla vstup a popřela, že by Ojuba Titijeva zadržovala. V rozporu se zákonem policie neinformovala jeho příbuzné o jeho zatčení ani mu neumožnila přístup k právnímu zástupci a několik hodin ho držela v izolaci. Teprve poté, co ruský ombudsman a vedoucí Prezidentské rady pro lidská práva zasáhli na žádost kolegů Ojuba, čečenské ministerstvo vnitra potvrdilo, že Ojub Titijev byl zatčen poté, co se našlo „přibližně 180 gramů látky se specifickým marihuanovým zápachem“ při prohlídce jeho auta. Ojub Titijev je nyní podle článku 228 ruského trestního zákona obviněn z nezákonného držení drogových substancí. Pokud by byl shledán vinným, mohl by čelit trestu až deset let vězení.

Jeho právník mohl mluvit s Ojubem až kolem sedmé hodiny večer a Ojub všechna obvinění popřel. Amnesty international se domnívá, že důkazy proti Ojubovi Titijevovi byly vykonstruovány a on byl uvězněn, aby ho umlčeli a zabránili mu v jeho práci. Ojub Titijev je vězeň svědomí, který je zadržen pouze za svou mírumilovnou práci v oblasti lidských práv, a musí být propuštěn okamžitě a bezpodmínečně.

  Aktuality

  Článek publikován 13.6.2019

Ojub Titijev je na svobodě!

Ojub Titijev byl po téměř roce a půl, které strávil nespravedlivě ve vězení podmínečně propuštěn.

  Článek publikován 20.3.2019

Čečenský obránce lidských práv Ojub Titijev dostal čtyřletý trest

Městský soud v Šali v Čečensku odsoudil obránce lidských práv Ojuba Titijeva na čtyři roky v trestní kolonii.

  Článek publikován 25.2.2019

Ojub Titiev si 11. března 2019 u soudu vyslechne rozsudek

11. března 2019 vynese soud rozsudek nad Ojubem Titijevem, vedoucím ruské nevládní organizace Memorial se sídlem v Čečensku.

  Článek publikován 28.11.2018

Soud zamítl propuštění na kauci

Soud dne 26. 11. zamítl žádost o propuštění Ojuba na kauci.

  Článek publikován 19.10.2018

Ojub Titijev získal prestižní Cenu Václava Havla

Šéf organizace pro lidská práva Memorial v čečenském hlavním městě Groznyj, kterého zadrželi v lednu 2018, získal od Rady Evropy prestižní Cenu Václava Havla za lidská práva.

  Článek publikován 7.5.2018

Vazba znovu prodloužena...

  Článek publikován 12.3.2018

Vazba pro Ojuba Titijeva prodloužena!

Soud v Čečensku se rozhodl prodloužit vazbu Ojuba Titijeva až do 9. května.

Pozadí

Ojub Titijev působí již mnoho let v nevládní organizaci Memorial v městě Groznyj a bylo mu mnohokrát vyhrožováno v souvislosti s jeho prací v oblasti lidských práv. Stal se vedoucím krátce po vraždě obránkyně lidských práv Natálie Estemirové v roce 2009. Po jejím zabití museli mnozí zaměstnanci Memorialu opustit zemi z důvodu strachu o svůj život a Memorial musel pozastavit svou činnost v Čečensku na pět měsíců.

V posledních měsících Ojub Titiev společně s ostatními kolegy z Memorialu pracoval na případu sedmadvaceti Čečenců, kteří údajně násilným způsobem zmizeli a byli zastřeleni policií v noci z 26. ledna 2017. Ruské nezávislé noviny Novaja gazeta se tomuto případu rozsáhle věnovaly. Kolegové Ojuba Titijeva věří, že jeho zadržení je pokusem úřadů, aby mu zabránily ve výkonu jeho legitimní práce v oblasti lidských práv.

V roce 2014 bylo podáno vykonstruované obvinění z držení drog proti čečenskému aktivistovi Ruslanu Kutajevovi. Jeho soud byl poznamenán mnoha porušeními pravidel spravedlivého procesu. Během vazby byl Ruslan Kutajev mučen. Žádosti jeho obhájců o zahájení vyšetřování za použití mučení proti aktivistovi byly zamítnuty. V červenci roku 2014 byl Ruslan Kutajev navzdory nespočetnému množství důkazů o jeho nevině shledán vinným a byl mu uložen trest odnětí svobody na čtyři roky, který byl po jeho odvolání v říjnu 2015 zkrácen o dva měsíce. Ruslan Kutajev si odpykal svůj trest a byl propuštěn 20. prosince 2017. Amnesty International bojovala za osvobození Ruslana Kutajeva a prohlásila ho vězněm svědomí.