Urgentní
akce

© Private

Na sociálních sítích měl deset sledujících. Přesto ho za příspěvky na nich odsoudili k trestu smrti. Pomůžete?

  Případ

Trest smrti   Saúdská Arábie publikován 26.9.2023

V Saúdské Arábii byl k trestu smrti odsouzen bývalý učitel Mohammad bin Násir al-Ghamdí. Trest si vysloužil za to, že na sociálních sítích kritizoval saúdského krále a požadoval propuštění nespravedlivě uvězněných duchovních představitelů. Ghamdí však pouze uplatňoval své základní právo na svobodu slova. Podepište petici za jeho propuštění.

Specializovaný trestní soud odsoudil 9. července 54letého bývalého učitele Mohammada bin Násira al-Ghamdího (Mohammad bin Nasser al-Ghamdi) k trestu smrti za jeho příspěvky na Twitteru a YouTube. V obžalobě bylo uvedeno několik tweetů, na jejichž základě byl Mohammad bin Násir al-Ghamdí odsouzen, včetně příspěvků, v nichž kritizoval saúdského krále a korunního prince a saúdskou zahraniční politiku, vyzýval k propuštění zadržovaných náboženských duchovních a protestoval proti zvyšování cen.

Rozsudek smrti nad Mohammadem bin Nasserem al-Ghamdim, který má na obou svých anonymních účtech na Twitteru pouhých deset sledujících, je výrazným vystupňováním zásahů království proti jakékoli formě disentu. Amnesty International vyzývá saúdské úřady, aby rozsudek nad Mohammadem bin Nasserem al-Ghamdím zrušily a okamžitě a bezpodmínečně ho propustily.

Bratr Mohammada bin Násira al-Ghamdího, Saíd bin Násira al-Ghamdí, lékař a kritik vlády žijící v nuceném exilu ve Spojeném království, Amnesty sdělil, že se domnívá, že rozsudek smrti nad jeho bratrem je odvetou za jeho aktivismus.

Amnesty v posledních dvou letech zdokumentovala stupňující se represe v Saúdské Arábii proti lidem, kteří používají sociální média a internet k vyjadřování svých názorů, což dokazuje i rozsudek smrti nad Mohammadem bin Nasserem al-Ghamdim.

Specializovaný trestní soud použil ke stíhání mnoha osob vágní ustanovení zákonů proti kybernetické kriminalitě a terorismu. Tyto zákony ztotožňují pokojné vyjadřování vlastního názoru na internetu s „terorismem“.

Pozadí

Saúdská Arábie se řadí k zemím s největším počtem vykonaných poprav. V roce 2022 bylo v zemi království popraveno 196 osob. Jedná se o nejvyšší počet trestů smrti vykonaných za jeden rok, který Amnesty v zemi zaznamenala za posledních třicet let. Toto číslo je třikrát vyšší než počet poprav vykonaných v roce 2021 a nejméně sedmkrát vyšší než v roce 2020. Podle údajů Amnesty Saúdská Arábie letos dosud popravila nejméně 94 lidí.

Amnesty International se staví proti trestu smrti ve všech případech – bez ohledu na povahu nebo okolnosti trestného činu, vinu, nevinu nebo jiné charakteristiky jednotlivce či metodu, kterou stát k provedení popravy použil. K dnešnímu dni zrušilo trest smrti 112 zemí.