Urgentní
akce

© Amnesty International

Ukrajina: Postavme se za aktivistku Vitalinu Kovalovou

  Případ

LGBTI   Ukrajina publikován 31.7.2018

Na Ukrajině dochází k útokům proti LGBT aktivistům.

Vitalina Kovalová je ústřední osobností LGBT+ komunit na Ukrajině. Protože nepřátelství proti nim na Ukrajině stále stoupá, pomohla Vitalina založit komunitní centrum - bezpečný prostor pro LGBT+ osoby. Vitalina se otevřeně hlásí k tomu, že je lesba. Její orientace má dopad i na názory na rovnost a pomoc LGBT+ lidem na Ukrajině. Vitalinin případ začal, když se v březnu 2017 zúčastnila pochodu Women’s Day March na Ukrajině. Byla napadena desítkou mladých mužů, kteří jí a dalším demonstrantům neumožnili odejít - roztrhali plakáty a křičeli na ně hrozby. Vitalina šla na policii a podala stížnost. Policie ji ale nikdy neřešila.

Rozhodnuta, že jí to nezastaví, chtěla navštívit i březnový Women’s March v roce 2018. Měla ale strach - co kdyby byla znovu napadena? Tentokrát šla na policii předem. Tam ji ujišťovali, že protestující budou dobře chráněni. Ale právě když se pochod blížil ke konci, dva muži a čtyři ženy z pravicové skupiny "Karpatska Sich" hodili po Vitalině červenou barvu. Ta se jí dostala do očí způsobila chemické popáleniny. Jen s velkým štěstím nepřišla o zrak.

Pořád pokrytá barvou, zamířila přímo na policejní stanici. Když přišla, její útočníci seděli na recepci poté, co byli zadrženi. Policistka požádala Vitalinu, aby řekla nahlas svou adresu – přitom byla na doslech útočníkům. V té chvíli se cítila v nebezpečí. Od pochodu totiž dostávají její přátelé výhružné zprávy a dokonce je někdo sledoval. Vitalina se rozhodla uspořádat protest proti "násilí", ale většina jejích známých aktivistů se rozhodla se ho nezúčastnit kvůli strachu o svou bezpečnost. Vitalina je odhodlaná aktivistka - ale je v ohrožení. Potřebuje vaši podporu.

  Aktuality

  Článek publikován 22.4.2020

Mezinárodní den žen tentokrát bez násilí!

Urgentní akce na podporu Vitaliny Kovalové pomohla! LGBT aktivisté dostali řádnou policejní ochranu při pořádání další akce.

  Článek publikován 1.3.2019

Vitalina Kovalová organizuje setkání LGBT v rodném Užhorodě na západě Ukrajiny

Mladá aktivistka bojující za práva diskriminované skupiny LGBTI organizuje meeting na Mezinárodní den žen - v předchozích letech už čelila násilným útokům.