© Amnesty International

Polsko: Policie nedokázala ochránit LGBT průvod před nenávistným chováním

  Článek

publikován 1.8.2019

Polská policie selhala při ochraně účastníků LGBT+ pochodu v Bělostoku. Amnesty vyzývá úřady v Polsku, aby veřejně odsoudily nenávistné útoky a co nejdříve zahájily plné, účinné a nestranné vyšetřování.

© Amnesty International

Amnesty se obává, že orgány neposkytly odpovídající ochranu účastníkům "Pochodu za rovnost" v Bělostoku, který proběhl 20. července v Polsku. Pochod se konal v době, kdy se rozšířila rétorika proti LGBT+ komunitě ze strany politiků i v části mediálního prostoru. Podle odhadů policie bylo na místě 1 000 účastníků a zhruba 4 000 odpůrců, kteří házeli petardy, dlažební kostky, vajíčka, křičeli urážky a fyzicky útočili na některé z účastníků.

Příslušníků policie bylo na místě kolem 700, ale vzhledem k nepřátelskému prostředí, včetně činů zastrašování a násilí, zjevně policejní ochrana nebyla adekvátní. Pochodu se zúčastnili zaměstnanci a dobrovolníci hnutí Amnesty a chtěli shromáždění sledovat, ale kvůli vážným bezpečnostním obavám se nemohli pochodu účastnit na celé trase. Odpůrci napadali účastníky verbálně, házeli kameny, petardy a různé předměty, včetně pytlů s odpadky. Odpůrci se shromáždili v blízkosti lokality, kde měl začít Pochod za rovnost. Skandovali pokřiky proti LGBT+ komunitě a pokusili se pochod zablokovat. Policie tuto oblast zahradila a účastníky pochodu tam asi půl hodiny nepustila.

Pracovníci Amnesty zpozorovali, že nebyl zajištěn bezpečný přístup na místo srazu před pochodem, a proto mohli odpůrci některé účastníky konfrontovat a fyzicky je napadnout. Policie na tyto případy násilí nereagovala. Došlo k bití, kopání, zapalování transparentů a házení petard po účastnících pochodu. Odpůrci se pokusili pochod minimálně šestkrát zablokovat a policie zasahovala, aby zajistila jeho pokračování. Kvůli roztržkám, které odpůrci způsobili, byl pochod několikrát přesměrován.

Přestože pochod nakonec dorazil do cíle, účastníci čelili verbálním i fyzickým útokům ze strany odpůrců po celé trase. Státy mají povinnost chránit bezpečí osob zapojených do shromáždění a zajistit náležité proškolení policie, jakož i povinnost zajistit, aby přítomnost odpůrců nenarušila právo na shromažďování. Přiměřené posouzení rizik před, během a po shromáždění je součástí povinnosti orgánů chránit právo na svobodu shromažďování. Součástí takového vyhodnocování musí být předpoklad, že mohou být přítomni odpůrci.

Amnesty už v minulosti upozorňovala na zločiny z nenávisti spáchané v Bělostoku. Ve městě sídlí malá komunita etnických a náboženských menšin, které jsou terčem takových zločinů. Zločiny z nenávisti, motivované rasismem, postoji proti LGBT+ komunitě nebo jinými formami nenávisti, představují konkrétní urážku lidské důstojnosti a musí být bezodkladně, nezávisle, nestranně a důkladně prošetřeny. Osoby, které jsou za ně zodpovědné, musí být postaveny před soud.

Amnesty International naléhavě žádá úřady v Polsku, aby veřejně odsoudily útoky na Pochod za rovnost v Bělostoku, aby vyjádřily podporu aktivistům pro práva LGBT+ komunity a co nejdříve zahájily plné, účinné a nestranné vyšetřování a aby zajistily, že pachatelé budou postaveni před soud.

  

Aktuální petice

  Írán

Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?

Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.

 

Aktuální počet podpisů: 2877 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...