Maraton psaní dopisů 2012 slaví v Česku obrovský úspěch

  Článek

publikován 15.1.2013

Na podporu nespravedlivě vězněných odešlo tentokrát od Čechů do celého světa o 400% dopisů víc než vloni.

Skoro 5000 fyzicky napsaných dopisů – to je výsledek Maratonu psaní dopisů 2012, který tradičně v prosinci pořádá Amnesty International po celém světě. V roce 2011 se jich za stejnou akci podařilo shromáždit a napsat kolem tisícovky. Tisíce lidí také připojily svůj podpis na webu prostřednictvím online petice. I jejich podpisy připojíme k dopisům.

Dohromady tedy Česká republika přispěla k akci přes 11 000 dopisy!

Amnesty International ČR se podařilo akcí oslovit 48 pořadatelů ve 23 městech. Psalo se v kavárnách, galeriích i čajovnách, v klubu důchodců, na faře nebo i na jedné oslavě narozenin. Nejpočetnějším zástupcem ale byly školy – žáci a studenti pod vedením pedagogů napsali stovky a stovky dopisů. Absolutní primát drží Gymnázium Karviná, kde studenti napsali neuvěřitelných 1800 dopisů! Což je skoro dvojnásobek toho, co se z celé ČR podařilo poslat v roce 2011. Patří jim samozřejmě velký obdiv a dík.

Praha
Desítky lidí se taky rozhodly podpořit akci koupí známky, ať už fyzicky na akcích nebo virtuálně přes webovou aplikaci. Některé dopisy poslali sami pisatelé nebo organizátoři akcí, zbytek odeslala do světa Amnesty.

V prosinci 2012 bylo k podpoře z individuálních případů, které Amnesty International eviduje, vybráno těchto 12 případů: Kao Č-Šeng (Čína), Ales Běljackij (Bělorusko), Juan Almonte Herrera (Dominikánská republika), Azza Hilál Ahmad Sulejmánová (Egypt), María Isabel Francová (Guatemala), Narges Mohammadíová (Írán), Obyvatelé města Tawargha (Libye), Obyvatelé oblasti Bodo (Nigérie), Rodiny z ulice Coastei (Rumunsko), skupina Girifna (Súdán), Čchou Ho-šun (Taiwan), Hussajn Almerfedí (USA).

Lidé v Česku podporovali nejčastěji běloruského bojovníka za lidská práva Alese Běljackého nebo Nigerijce z oblasti Bodo kteří jsou postižení ropnými úniky společnosti SHELL. A to nejen dopisy požadujícími jejich propuštění, ale i soukromými vzkazy, pozdravy a pohlednicemi.

Maraton psaní dopisů je tradiční celosvětová akce Amnesty International s jasným cílem – shromáždit v krátkém čase maximum dopisů na podporu konkrétních lidí – vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných. Maraton je každoroční ukázkou, jakou sílu mají obyčejní lidé z celého světy, když spojí síly dohromady.

Celosvětové výsledky Maratonu 2012 ještě nejsou úplně známé, ale předpokládá se, že lidé po celém světě napsali a poslali na pomoc nespravedlivě vězněným skoro milion a půl dopisů. Více o akci a jednotlivých případech najdete na www.amnesty.cz/maraton

Aktuální petice

  Spojené státy

Žádáme milost pro amerického domorodého aktivistu Leonarda Peltiera

Americký domorodý aktivista Leonard Peltier byl v roce 1977 odsouzen ke dvěma doživotním trestům za údajnou vraždu dvou agentů FBI. Ve vězení už strávil 44 let, z toho několik let na samotce. Vždy trval na své nevině. Soudní proces provázela řada pochybení včetně zatajování důkazů nebo zastrašování svědků.

 

Aktuální počet podpisů: 3530 Náš cíl: 4500

Podepíšu

Všechny petice

Art For Amnesty - obrazy k prodeji

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...