© Jan Zátorský

Unikátní svíčka od Ani Geislerové vydražena pro Amnesty za 1 milion Kč

  Článek

Pozitivní lidskoprávní novinky publikován 8.9.2021

Amnesty International a sklárna Rückl představují Freedom Candle.

Při příležitosti 60. výročí založení Amnesty International spojuje tato výjimečná organizace síly s českou sklárnou Rückl a společně představují kolekci svíček Freedom Candle. Jde o vůbec první projekt v historii, při kterém se globálně spojují jednotlivé země, kde sídlí pobočky organizace na ochranu lidských práv a svobod Amnesty International.


„Amnesty International dlouhodobě spolupracuje s umělci a umělkyněmi díky svému projektu Art for Amnesty. Ten funguje především na principu, kdy umělci darují svá díla na podporu lidských práv. Jsme rádi za možnost navázání spolupráce s renomovanou českou firmou Rückl, která prostřednictvím projektu Freedom Candle podpoří ochranu lidských práv u nás i ve světě. Kupující tak nezískají pouze unikátní a krásnou svíčku, ale současně s tím přispějí ke zlepšování situace v oblasti lidských práv. Rückl tím zároveň otevírá novou cestu, jak rozvíjet společenskou odpovědnost firem v České republice,“ prozrazuje k projektu ředitelka české Amnesty International Linda Sokačová.


Křišťálové svíčky kolekce Freedom Candle s výrazným dekorem jsou důkazem mistrovství sklářského, brusičského a malířského řemesla nižborské sklárny Rückl. Každá svíčka projde rukama desítek řemeslníků - od ručního foukání skla do dřevěné formy, přes ruční broušení jednotlivých motivů, až po malbu pravým zlatem. Následně je broušený křišťál ručně naplněn voskem. Díky svému unikátnímu designu se svíčky kolekce Freedom Candle stanou krásným šperkem interiéru a zároveň symbolem v dnešním světě tolik důležitých hodnot.


Hlavní design celé kolekce vytvořil umělecký ředitel Rücklu, Rony Plesl. Jeho návrh křišťálové svíčky originálně zachycuje logo Amnesty International, kdy ručně broušené symboly doplňuje expresivní malba pravým zlatem.Rony Plesl ke svému návrhu doplňuje: „Svíčku pro Amnesty International jsem vytvářel s myšlenkou na naději. Vybroušený ostnatý drát se na pozlaceném podkladu mění v hvězdnou kometu, která je od nepaměti nositelem víry v lepší budoucnost.“

Svíčka je k zakoupení na webu sklárny.© Jan Zátorský
V rámci tohoto celosvětového projektu Freedom Candle doplní hlavní design svíčky od Ronyho Plesla návrhy vybraných umělců z jednotlivých poboček Amnesty International z celého světa. Každá země vybere svého zástupce, který navrhne svůj vlastní originální design či motiv, který pak bude vyhotoven v křišťálu ve sklárně Rückl. Podle každého návrhu bude vytvořen vždy pouze jeden originální kus velké aukční svíčky, který se následně vydraží a celý výtěžek poputuje Amnesty International, a podpoří tak jejich aktivity v boji za lidská práva.© Thu Huong TruongKe každému designu však vznikne i volně prodejná menší varianta svíčky dostupná na www.ruckl.com. Část výtěžku i z těchto svíček půjde opět lidskoprávní organizaci Amnesty International. Mezi prvními zeměmi, které se do projektu zapojí, budou kromě Česka například Norsko, Velká Británie nebo Argentina.


Za Českou republiku se do projektu Freedom Candle zapojila herečka Aňa Geislerová, která na ručně foukaný křišťál promítla motiv racků letících po obloze. “Symbolem svobody je pro mě nebe, jeho neomezený prostor a volně letící ptáci. Pohled na nebe nám dává naději, pocit, že nejsme ničím omezeni, že každá bouře odejde a z každé tmy se nakonec probojuje paprsek světla. Šest vybroušených racků má evokovat prvních šest „zapomenutých vězňů”, kteří byli důvodem vzniku Amnesty International. Zlacený brus má připomínat ostnatý drát, který je součástí loga Amnesty.” vysvětluje svůj design Aňa Geislerová a pokračuje o významu celé spolupráce: “Je mi ctí být součástí oslav výročí tak významné organizace a i to, že mě v Rücklu pustili k brusu, je pro mě zážitek. Ochrana dodržovaní lidských práv je tématem, které ze světa bohužel jen tak nevymizí. Nezapomínejme a Amnesty přeju do budoucna hodně sil a čím dál tím méně práce.”


Velká svíčka s dekorem od Ani Geislerové byla slavnostně vydražena v rámci Karlovarského filmového festivalu za 1 bitcoin, tedy více než 1 milion Kč. Jedná se tak o historicky nejúspěšnější dar, který za dobu své existence česká pobočka Amnesty International obdržela. Úspěch první dražby, na kterou navážou další pobočky organizace, nastavil laťku velmi vysoko.

Svíčka podle návrhu Ani Geislerové je ve standartní velikosti k zakoupení na webu sklárny.Aktuální petice

  Česká republika

Amnesty vyzývá vládu a parlament: Zpřísněte zbraňovou legislativu v České republice!

Když střelné zbraně skončí v nezodpovědných rukou, může to znamenat katastrofu. České zákony, které regulují získávání zbraní, jsou přesto jedny z nejmírnějších v Evropě. V ČR se za posledních patnáct let odehrály již čtyři masové střelby, a je proto nejvyšší čas, aby se zákonodárci a zákonodárkyně zabývali tím, kdo má přístup ke zbraním a za jakých podmínek. Zatím je tato debata vedena převážně směrem k deregulaci nabývání a držení zbraní. Podepište petici a pojďte to změnit!

 

Aktuální počet podpisů: 48 Náš cíl: 5000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...