Sahara Reporters
Skvělá zpráva: pět nigerijských aktivistů je na svobodě!
Článek
publikován 9.8.2021
Aktivisté byli svévolně zadrženi pouze proto, že na sobě měli trička s nápisem kritizujícím nigerijského prezidenta. Dne 3. srpna byli, po dvaceti devíti dnech strávených ve vazbě, všichni propuštěni na svobodu.
Dne 4. července 2021 se aktivisté Larry Emmanuel, Anene Victor Udoka, Samuel Gabriel, Henry Nwodo a Ben Mannase zúčastnili bohoslužby v Evangelizačním centru Dunamis v nigerijském hlavním městě. Tam byli zatčeni a zbiti ochrankou kvůli tomu, že na sobě měli trička se sloganem kritizujícím současného prezidenta Buhariho. Trička měla znázorňovat protest proti prezidentovi a špatné vládě země. Dne 29. července byli obviněni z narušení veřejného pořádku a uvězněni. Aktivistům byl ve vazbě odepřen přístup k právníkům a rodinám. Téměř po měsíci stráveném ve vazbě byli všichni aktivisté propuštěni na kauci.
Právo na poklidný protest a vyjádření odlišného názoru je v Nigérii čím dál více kriminalizováno. Jedinci, kteří využívají své právo na svobodu projevu v Nigérii, riskují fyzické útoky, zadržení a vykonstruovaná obvinění. Zneužívání stávajících zákonů a rostoucí beztrestnost také naznačuje, že pachatelé těchto lidskoprávních porušení nejsou stíháni a oběti se ve většině případů nedočkají spravedlnosti.
Aktuální petice
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.
Aktuální počet podpisů: 2664 Náš cíl: 5500
Další zprávy
© Anadolu via Getty Images