Skvělá zpráva: guinejský aktivista na svobodě!

  Článek

publikován 29.11.2021

Za mříže se guinejský aktivista Oumar Sylla dostal kvůli kritice prezidenta a poklidný aktivismus, na svobodu dostal v září 2021, dva roky před vypršením trestu.

„Jsem zase volný a děkuji celému světu za podporu, ale především chci poděkovat Amnesty International. Každá akce Amnesty mi ve vězení dodala sílu, odvahu a naději. Ještě jednou děkuji Amnesty za veškerou podporu a snahu o mé propuštění,“ uvedl Oumar v reakci na své předčasné propuštění z vězení. 

 

Oumar Sylla byl zadržen 29. září 2020 při mobilizaci proti kandidatuře Alpha Condého na post prezidenta státu. Po prezidentských volbách bezpečnostní složky odpověděly na protesty užitím nepřiměřené síly a několik demonstrantů dokonce zemřelo. Z výzkumu Amnesty International vyplývá, že mezi 18. a 24. říjnem 2020 bylo nejméně šestnáct lidí zastřeleno. Ačkoli Oumar pouze poklidně protestoval, dne 10. června 2021 byl odsouzen na 3 roky ve vězení za „sdělování a šíření nepravdivých informací, násilí a vyhrožování smrtí.“

 

Ve vazbě se výrazně zhoršil jeho zdravotní stav. V březnu 2021 prodělal onemocnění COVID-19 a v jeho důsledku musel být několikrát převezen do nemocnice. Následně v červenci 2021 trpěl srdečními potížemi a lékaři požadovali jeho akutní hospitalizaci. To však vězeňská správa odmítla a převezla ho zpět do vězení.

 

Dne 5. září 2021 nastal v zemi politický převrat. Guinejská armáda oznámila zadržení prezidenta Aplha Condého a rozpustila vládu. Armáda nařídila generálnímu prokurátorovi přešetřit případy osob vězněných na základě politických nařčení se záměrem propustit je. O dva dny později, 7. září 2021, generální prokurátor nařídil okamžité a bezpodmínečné propuštění Oumara.

 

Propuštění politických vězňů a dalších nespravedlivě vězněných by se v mnoha případech nemohlo povést nebýt hnutí Amnesty a všech dárců i dobrovolníků. Přidejte se k nám a společně zachraňme další nespravedlivě vězněné a pronásledované. Darujte dobro ještě dnes, prosím. Děkujeme za pomoc.

Aktuální petice

  Rusko

Ukrajinský lidskoprávní aktivista válečným zajatcem Ruska. Pomůžete Maksymovi Butkevyčovi?

Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Podepište petici a připojte se k boji za jeho okamžité propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 2245 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...