Skvělá zpráva - Saiful Mahdi dostal milost od indonéského prezidenta!

  Článek

publikován 29.11.2021

Indonéský prezident udělil milost univerzitnímu pedagogovi Saifulovi Mahdimu, uvězněnému pouze za pokojné vyjádření svého názoru.

Saiful Mahdi, učitel přednášející na univerzitě Syiah Kuala, se prostřednictvím aplikace Whatsapp v interním skupinovém chatu kriticky vyjádřil k přijímacímu řízení na univerzitě. Kvůli tomu byl po nahlášení děkanem fakulty obviněn z pomluvy a následně odsouzen k tříměsíčnímu trestu vězení. Navíc mu byla udělena pokuta ve výši 690 USD. Jeho odvolání zamítl Nejvyšší soud a Saiful musel nastoupit k výkonu trestu.

 

Amnesty odsoudila Saifulovo zadržení, které proběhlo pouze na základě uplatňování práva na svobodu projevu. Po vlně solidarity indonéský prezident podepsal rozhodnutí o udělení milosti a Saiful byl dne 13. října 2021 propuštěn na svobodu.

 

Všechna obvinění vznesená proti Saifulovi byla stažena a v plné výši mu byla vrácena i pokuta, kterou musel zaplatit.

 

Saiful se nikdy neměl dostat za mříže kvůli vyjádření svého názoru. Jeho žena zdůraznila, že stejná amnestie by měla být udělena mnoha dalším lidem potrestaným ve jménu Zákona o informačních a komunikačních technologiích. Podle výzkumu Amnesty se počet lidí odsouzených na základě sporného zákona, který de facto kriminalizuje svobodu slova a projevu, zvyšuje každý rok - v roce bylo 2019 vedeno 24 trestních řízení, o rok později se jejich počet zvýšil na 84 případů.


Propuštění politických vězňů a dalších nespravedlivě vězněných by se v mnoha případech nemohlo povést nebýt hnutí Amnesty a všech dárců i dobrovolníků. Přidejte se k nám a společně zachraňme další nespravedlivě vězněné a pronásledované. Darujte dobro ještě dnes, prosím. Děkujeme za pomoc.