Na pražském letišti už visí gobelín věnovaný památce Václava Havla od Art for Amnesty
Článek
publikován 10.12.2012
Zavěšení obří tapisérie inicioval zakladatel organizace Art for Amnesty Bill Shipsey jménem Amnesty International a podpořilo ho pět světových umělců – Bono Vox a The Edge ze skupiny U2, Peter Gabriel, Sting a Yoko Ono Lennon.

Tapiserie úctyhodných rozměrů 5 x 4,25 metrů je věnována Nadaci Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a vystavena v Terminálu 2 nedávno přejmenovaného letiště.
Iniciátor projektu a zakladatel organizace Art for Amnesty International Bill Shipsey uvedl: „Skvělý Petr Sís navrhl gobelín jako trvalé připomenutí důležité role, kterou Václav Havel sehrál v obnově, prosazování a ochraně lidských práv v Evropě i v celém světě.“

Prezident Václav Havel byl označen Amnesty International za „vězně svědomí“, když byl v sedmdesátých a osmdesátých letech vězněn, a stal se prvním držitelem prestižního ocenění „velvyslanec svědomí“ v roce 2003.
Náklady na zhotovení gobelínu ve výši 1,5 mil. Kč věnovalo pět čelních představitelů světové hudební scény – Bono a The Edge ze skupiny U2, Peter Gabriel, Sting a Yoko Ono Lennon, kteří jsou dlouhodobí příznivci Amnesty International, a kteří obdivovali Václava Havla. Tímto gobelínem chtějí vzdát čest Václavu Havlovi a poděkovat české vládě za nadčasové rozhodnutí přejmenovat ruzyňské letiště na Letiště Václava Havla Praha.
„Václav Havel byl inspirací pro naši skupinu, stejně tak jako pro politiky, básníky a všechny ostatní. Jsme šťastní, že jsme ho mohli nazývat přítelem. Sísův gobelín je určitě dalším důvodem, proč navštívit tak krásné město, jakým je Praha,“ uvedl The Edge ze skupiny U2.

Yoko Ono Lennon při této příležitosti řekla: „Je pro mne ctí být spojována s touto nádhernou tapisérií věnovanou velkému umělci Václavu Havlovi. Obzvláště jsem potěšena, že bude vystavena ve městě, ve kterém se nachází Zeď věnována Johnovi. Oba dva – Václav i John vášnivě věřili ve svobodu. Tapisérie a Zeď budou navždy připomínány jako symboly svobody.
Peter Gabriel vyjádřil svůj postoj slovy: „Nahradit něco studeného a krutého postaveného na strachu něčím, co je teplé, lidské a založené na naději, je tím nejdůležitějším úkolem umění. Dvacet tři let po Sametové revoluci, vidíme podobné boje o moc odehrávající se po celém světě. V Arabském jaru, Africkém jaru a také v počátcích Ruského jara, si připomínáme znovu a znovu, proč je Václav Havel tak důležitý pro celý svět.“
“Neúnavné úsilí Václava Havla nás přiblížilo ke světu, který podporuje svobodu a lidská práva pro všechny, proto. nám Václav tolik chybí,“ komentoval odkaz Václava Havla zpěvák Sting.
Aktuální petice
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.
Aktuální počet podpisů: 2497 Náš cíl: 5500
Další zprávy