ⓒ Andy Worthington
Dobrá zpráva: Po 20 letech v Guantánamu se Sufyian Barhoumi konečně shledal se svou rodinou.
Článek
Pozitivní lidskoprávní novinky Spojené státy publikován 22.6.2022
Sufyian Barhoumi byl v Guantánamu držen téměř 20 let. Stejně jako mnoha dalším lidem v této světoznámé věznici, ani jemu nebyl dopřán spravedlivý soudní proces.
Domů do Alžírska byl repatriován v dubnu tohoto roku a po mnoha letech se tak konečně vrátil ke své rodině. Ta vystoupila v letos v lednu na virtuálním shromáždění spolupořádaném Amnesty, jehož cílem bylo vyzvat k uzavření Guantánama po 20 letech jeho fungování. Ve videu rodina apelovala na prezidenta Bidena za Barhoumiho propuštění.
„Prezident Biden musí dodržet svůj závazek uzavřít Guantánamo jednou provždy. Čím déle bude vězení v provozu, tím déle bude nadále podkopávat důvěryhodnost USA v oblasti lidských práv," uvedla Daphne Eviatar z americké Amnesty.
Amnesty po uzavření Guantánama volá už mnoho let. V tomto vězení údajně zemřelo zatím 9 vězňů a kolem 40 lidí je zde stále drženo. Žádnému z nich se nedostalo spravedlivého soudu.
Věznice Guantánamo byla založena po teroristických útocích 11. září 2001. Dosud v ní bylo zadrženo téměř 800 muslimských mužů nebo chlapců, kteří byli zajati Spojenými státy v rámci tzv. války proti teroru.
Díky vaší podpoře se nám podaří dosáhnout pozitivní změny přibližně u každého třetího případu. Naše činnost není financována státy ani velkými firmami, jsme závislí pouze na jednotlivých dárcích, jako jste vy. Podpořte nás, prosím, ještě dnes.
Aktuální petice
Palestinský student za mřížemi: USA musí respektovat práva Mahmúda Chalíla
Mahmúd Chalíl, palestinský aktivista a čerstvý absolvent Kolumbijské univerzity, se stal terčem amerických imigračních úřadů jen kvůli tomu, že využil svých práv na svobodu projevu a pokojné shromažďování. Dne 9. března byl Mahmúd nezákonně zadržen a uvězněn, ačkoliv má povolení k trvalému pobytu v USA a nebyl obviněn z žádného trestného činu. Amnesty požaduje jeho okamžité propuštění.
Aktuální počet podpisů: 167 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Younis Tirawi
© Filippo Bacci
© Amnesty International