© CPJ

Dobrá zpráva: Nigerijský novinář zproštěn obvinění, za která mu hrozilo doživotí nebo trest smrti!

  Článek

Dne 22. března 2022 zprostil federální soud nigerijského novináře Agbu Jalinga všech obvinění a nemusí se tak vracet do vězení, kde nespravedlivě strávil téměř půl roku.

Dne 22. srpna 2019 policejní úředníci zatkli novináře Agbu Jalinga za jeho novinářskou práci a příspěvky na sociálních sítích o guvernérovi státu Cross River Benedictu Ayadenovi, jenž se spolupodílel na odklonění finančních prostředků určených pro státní banku.

 

Agba byl obviněn ze spiknutí, terorismu, vlastizrady a pokusu o svržení vlády. V případě odsouzení mu hrozil doživotní trest nebo trest smrti. Ve vazbě strávil 174 dní, během nichž ho Amnesty považovala za vězně svědomí, než ho federální vrchní soud v Calabaru propustil na kauci. Obvinění proti němu byla v průběhu procesu několikrát změněna a Jalingo se během procesu čtyřikrát odvolal. Během celého 30měsíčního procesu úřady nepředložily jediného svědka, přestože původně plánovaly svědky zamaskovat, aby nebylo možné je identifikovat.

 

Aktuální petice

  Nigérie

Rozdávali plakáty kritizující prezidenta, teď jsou ve vězení. Pomůžete?

Larry Emmanuel (26) a Victor Anene Udoka (33) ze státu Kogi v Nigérii v dubnu 2021 pokojně protestovali proti korupci a porušování lidských práv v Nigérii a rozdávali plakáty kritizující prezidenta. Oba byli zbiti, zatčeni a převezeni do Nigerijského nápravného zařízení, kde jsou stále drženi bez možnosti setkat se s rodinou nebo právníky.

 

Aktuální počet podpisů: 2963 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...