Private

Prokuratura v Tanzánii stáhla obvinění proti členům domorodého masajského kmene

  Článek

Tanzanské státní zastupitelství rozhodlo o stažení obvinění z vraždy a spiknutí za účelem vraždy proti 24 členům Masajů, včetně 10 vůdců.

7. června 2022 dorazily do Lolionda tanzanské bezpečnostní síly a orgány z chráněné oblasti Ngorongoro a začaly násilně vystěhovávat příslušníky masajského lidu, aniž by jim poskytly odpovídající informace, kompenzace či možnost skutečné konzultace za účelem získání jejich svobodného a informovaného souhlasu. Orgány ve jménu ochrany přírody zabraly 1 500 km2 půdy předků, na kterou si činí nárok více než 700 000 Masajů. 

9. června 2022 se příslušníci Masajů z Ololosokwanu, Oloirienu, Kirtala a Arashe (čtyř vesnic v Loliondu, které hraničí s národním parkem Serengeti) shromáždili, aby protestovali proti demarkaci a odstranili značky umístěné bezpečnostními složkami, které vymezují hranice území, na něž si Masajové činí nárok.

9. června policie zatkla deset masajských vůdců z Lolionda, den před tím, než byl skutečně zabit policista, z jehož vraždy byli obviněni, a 14 dalších členů Masajů a tři další osoby. Byli zadržováni přibližně 11 dní a před soudem jim byl odepřen přístup k jejich právníkům a rodinám.

10. června použily bezpečnostní síly proti protestujícím střelné zbraně a slzný plyn při incidentu, při něm byl šípem zabit policista Garlus Mwita a zmizel 84letý člen masajské komunity Orias Oeng'iyo. Nejméně 32 příslušníků Masajů utrpělo střelná zranění.

 

"Stažení obvinění proti příslušníkům masajského národa je jednoznačně správné rozhodnutí. V první řadě neměli být vůbec zatčeni. Jejich jediným 'zločinem' bylo uplatnění práv na protest, zatímco se jim bezpečnostní složky snažily zabavit půdu ve jménu 'ochrany přírody'," uvedla v souvislosti se stažením obvinění Muleya Mwananyanda, regionální ředitelka Amnesty International pro východní a jižní Afriku.

"Tanzanské orgány musí okamžitě zastavit probíhající bezpečnostní operace v Loliondu a zajistit, aby domorodým Masajům byla vrácena veškerá tradiční pastevecká půda. Tanzanie by měla okamžitě přestat potlačovat právo na svobodu shromažďování. Vláda by naopak měla přijmout opatření na ochranu práva na protest."

Muleya Mwananyanda, regionální ředitelka Amnesty International pro východní a jižní Afriku

 

Aktuální petice

  Spojené státy

Žádáme milost pro amerického domorodého aktivistu Leonarda Peltiera

Americký domorodý aktivista Leonard Peltier byl v roce 1977 odsouzen ke dvěma doživotním trestům za údajnou vraždu dvou agentů FBI. Ve vězení už strávil 44 let, z toho několik let na samotce. Vždy trval na své nevině. Soudní proces provázela řada pochybení včetně zatajování důkazů nebo zastrašování svědků.

 

Aktuální počet podpisů: 3718 Náš cíl: 4500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...