© Jacob Burns/Amnesty International

Izrael: Dvě noci hrůzy a násilí v mešitě al-Aksá

  Článek

publikován 19.4.2023

Izraelské ozbrojené síly provedly již dva noční útoky na palestinské věřící v jeruzalémské mešitě al-Aksá.

Izraelské ozbrojené síly provedly již dva noční útoky na palestinské věřící v jeruzalémské mešitě al-Aksá. Do areálu mešity vtrhly naposledy 5. dubna kolem půl jedenácté v noci, krátce po večerních modlitbách. Střílely zábleskové granáty a pažbami pušek mlátily věřící, kteří se v mešitě shromáždili k uctění ramadánu. Proměnily tak jedno z nejposvátnějších míst islámu v místo činu. 

Při předchozím útoku izraelské síly zatkly nejméně 450 Palestinců, z nichž asi 50 je stále ve vazbě. Mnozí z propuštěných byli bosí a měli viditelná zranění. Po dobu následujícího týdne měli také zakázán vstup do jeruzalémského Starého Města, včetně areálu mešity al-Aksá. 

Jeden z právníků na místě Amnesty sdělil, že mnoho zadržených, včetně dětí, bylo ve vazbě vyslýcháno a bito. 

„Tyto útoky ukazují, jak daleko jsou izraelské úřady schopny zajít, aby udržely svůj krutý systém apartheidu. Šokující záběry z posledních dvou dnů ukazují, jak izraelské bezpečnostní síly bijí muže, ženy a děti a vyvlékají je z mešity, kde se shromáždili, aby strávili noc pokojnou modlitbou a rozjímáním. Izraelské bezpečnostní síly opět ukázaly světu, jak vypadá apartheid," 

- Heba Morayef, regionální ředitelka Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku. 


Amnesty International hovořila s několika Palestinci, kteří násilí ze strany izraelských bezpečnostních sil čelili. 

„Dvakrát jsem se pokusil zvednout hlavu a v obou případech mě (policisté) bili pažbou zbraně do hlavy (...) nebylo nám dovoleno zvednout hlavu. Bolelo mě celé tělo od bití a modřin," popsal Šádí, 17letý mladík, který byl v mešitě při zásahu izraelských orgánů přítomen. I on později dostal příkaz k vyhoštění, který mu na týden zakázal vstup do Starého Města a al-Aksy.

Palestinský červený půlměsíc (tamní sekce Mezinárodní červeného kříže) později uvedl, že během útoku 4. dubna izraelské síly bránily zdravotníkům v přístupu ke zraněným lidem v areálu mešity tím, že střílely na sanitky gumovými projektily. Někteří zdravotníci byli rovněž napadeni. 

„Našemu personálu bylo zabráněno ve vstupu na nádvoří mešity a naše práce byla ztížena (...) jeden z našich zdravotníků byl přímo napaden a zbit a dvě naše sanitky byly terčem útoku, jedna (gumovými) projektily," sdělil Amnesty Muhammed Fityani, člen Palestinského červeného půlměsíce. 

Izraelské síly během měsíce ramadánu provádějí razie v al-Aksá pravidelně. Útok v roce 2021 si vyžádal nejméně 170 zraněných Palestinců a vyvolal rozsáhlé demonstrace. Po prvním náletu na al-Aksá pak vypukly protesty hned v několika palestinských městech a obcích uvnitř Izraele. V reakci na rakety vypálené na Izrael provedla izraelská armáda nálety na pásmo Gazy. 

Amnesty vyzývá mezinárodní společenství, aby okamžitě přijalo opatření na ochranu Palestinců před násilným útlakem a postavilo izraelské úřady k odpovědnosti za jejich zločiny proti mezinárodnímu právu.

Aktuální petice

  Írán

Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?

Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.

 

Aktuální počet podpisů: 2862 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...