Česká Amnesty má nového ředitele
Článek
publikován 5.9.2023
„Hodnoty, na kterých Amnesty staví a reprezentuje, jsou mi osobně velmi blízké,“ říká nový ředitel české sekce Amnesty International Pavel Gruber. V rozhovoru popisuje směřování, kterým by se měla organizace pod jeho vedením dát. Věnovat se chce klimatické nespravedlnosti, změně právní definice znásilnění i růstu vlivu Číny.
Během své dosavadní práce jsi se věnoval zejména humanitární pomoci – třeba jako ředitel české pobočky Lékařů bez hranic. Nyní ale vedeš organizaci, která usiluje o systémové změny a obranu lidských práv. Jaký byl pro tebe přechod do takové organizace?
Jaká vize čeká Amnesty pod tvým vedením?
A jaká témata to jsou?
Do Amnesty nastupuješ po náročném období, které před rokem vyvolal report o Ukrajině. Vnímáš to jako oblast, které je potřeba se věnovat?
Zmiňoval jsi, že ti přijde důležité brát ohled i na názory regionálních sekcí Amnesty. Jsou některé, od kterých by ses rád inspiroval?
Plánuješ v Amnesty už nějaké velké změny?
Přijít po 14 dnech s oznámením o radikálních změnách bych považoval za aroganci, na druhou stranu pročekat rok by byla škoda. Zatím potřebuju nějaký čas. Na první pohled mě napadají některé věci v provozním fungování, vnitřní kultuře a tak dále. Nemyslím ale, že je potřeba radikálně měnit to, co Amnesty dělá.
Aktuální petice
Ukrajinský lidskoprávní aktivista válečným zajatcem Ruska. Pomůžete Maksymovi Butkevyčovi?
Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Podepište petici a připojte se k boji za jeho okamžité propuštění.
Aktuální počet podpisů: 1655 Náš cíl: 3000
Další zprávy
Maung Sawyeddollah
Amnesty International