Česká Amnesty má nového ředitele
Článek
publikován 5.9.2023
„Hodnoty, na kterých Amnesty staví a reprezentuje, jsou mi osobně velmi blízké,“ říká nový ředitel české sekce Amnesty International Pavel Gruber. V rozhovoru popisuje směřování, kterým by se měla organizace pod jeho vedením dát. Věnovat se chce klimatické nespravedlnosti, změně právní definice znásilnění i růstu vlivu Číny.
Během své dosavadní práce jsi se věnoval zejména humanitární pomoci – třeba jako ředitel české pobočky Lékařů bez hranic. Nyní ale vedeš organizaci, která usiluje o systémové změny a obranu lidských práv. Jaký byl pro tebe přechod do takové organizace?
Jaká vize čeká Amnesty pod tvým vedením?
A jaká témata to jsou?
Do Amnesty nastupuješ po náročném období, které před rokem vyvolal report o Ukrajině. Vnímáš to jako oblast, které je potřeba se věnovat?
Zmiňoval jsi, že ti přijde důležité brát ohled i na názory regionálních sekcí Amnesty. Jsou některé, od kterých by ses rád inspiroval?
Plánuješ v Amnesty už nějaké velké změny?
Přijít po 14 dnech s oznámením o radikálních změnách bych považoval za aroganci, na druhou stranu pročekat rok by byla škoda. Zatím potřebuju nějaký čas. Na první pohled mě napadají některé věci v provozním fungování, vnitřní kultuře a tak dále. Nemyslím ale, že je potřeba radikálně měnit to, co Amnesty dělá.
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2876 Náš cíl: 3000
Další zprávy
Marie-Anne Photography
© Chepa Beltran/Long Visual Press