©ISAAC LAWRENCE/AFP via Getty Images

Hongkong: Režim likviduje opozici, 47 opozičních představitelů nespravedlivě zadrženo

  Článek

publikován 6.6.2024

Z 47 zadržených hongkongských opozičníků bylo 14 odsouzeno, a to na základě obvinění ze „spiknutí s cílem rozvrátit státní moc“. Jedná se o bezprecedentní ukázku využívání hongkongského zákona o národní bezpečnosti k umlčování disentu.

Zadržení 47 opozičníků představuje téměř úplné zničení politické opozice a ilustruje rychlý rozpad lidských práv v Hongkongu. Většina ze 47 uvězněných osob byla již více než tři roky nespravedlivě držena ve vyšetřovací vazbě. Nikdo z odsouzených se ale nedopustil mezinárodně uznávaného trestného činu. Kritici režimu čelí represím jen proto, že uplatňovali svá práva na svobodu projevu, sdružování a účast na věcech veřejných.

„Tato odsouzení jsou mrazivým vzkazem pro všechny ostatní obyvatele Hongkongu, kteří se staví proti jednání vlády. A sice: buď mlčte, nebo vás čeká vězení.“


Po celou dobu zmanipulované soudního procesu hongkongské úřady ignorovaly všechny výzvy Amnesty International a dalších skupin, aby obvinění stáhly. Nyní je na mezinárodním společenství, aby požadovalo okamžité a bezpodmínečné propuštění všech 47 osob. Pokojný odpor proti vládě není zločinem.

Zákon o národní bezpečnosti

V největším hongkongském trestním stíhání bylo podle zákona o národní bezpečnosti, přijatého v červnu 2020, všech 47 obžalovaných společně obviněno ze „spiknutí za účelem spáchání podvratné činnosti“.

Ještě před dnešním slyšením se 31 ze 47 obviněných k obvinění přiznalo. Ze zbývajících 16 osob, které vinu nepřiznaly, bylo 14 odsouzeno a 2 osoby soud viny zprostil.

Obvinění se týká jejich plánování a účasti na samoorganizovaných „primárkách“ pro volby do zákonodárné rady v roce 2020, které byly nakonec úřady z důvodu Covidu odloženy do doby, než čínská vláda zavedla nový volební systém, který přísně prověřuje, kdo může kandidovat.

Bývalá šéfka městské vlády Carrie Lamová uvedla, že „primárky“ byly nezákonné, a varovala, že by mohly být v rozporu se zákonem o národní bezpečnosti, který byl přijat jen několik týdnů předtím.

Považovat samoorganizované „primárky“ prováděné politickými stranami za účelem výběru kandidátů, kteří mají být navrženi do voleb, za skutečné ohrožení existence, územní celistvosti nebo politické nezávislosti Hongkongu nesplňuje nároky, podle kterých by se o ohroženínárodní bezpečnosti“ dalo vůbec uvažovat.

Lidskoprávní situace v Hongkongu se od roku 2020 dramaticky zhoršila a téměř 300 osob bylo zatčeno za porušení zákona o národní bezpečnosti nebo zákona o „pobuřování“, zavedeného ještě během koloniální éry. Nedávno schválené právní předpisy podle článku 23 mají dále prohloubit represe ve městě.

Aktuální petice

  Rusko

Ukrajinský lidskoprávní aktivista válečným zajatcem Ruska. Pomůžete Maksymovi Butkevyčovi?

Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Podepište petici a připojte se k boji za jeho okamžité propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 2324 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...