Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4428 výsledků:

Případ publikován 3.10.2017
POLICIE MI ZABILA BRÁCHU
Jsem Shackelia. Měla jsem bratra. Před pár lety ho zastřelili policisti. Proč? Nevím. A chci to zjistit. Nedovolím, aby jim to jen tak prošlo. Ale oni vyhrožují a zastrašují. Potřebuju pomoct. Shackelia Jacksonová se nevzdává. Jejího bratra v roce 2014 zastřelili policisté a ona se snaží o to, aby se vše nezávisle prošetřilo. Policie měla v hledáčku „rastafariánsky vyhlížejícího“ podezřelého z loupeže a její bratr Nakiea tomuto popisu bohužel odpovídal. V jeho malé restauraci ho policisté našli a zastřelili. Zabití policií je na Jamajce až příliš obvyklým jevem, zvláště pak u mladých a nemajetných mužů. Během posledních deseti let jich bylo zabito okolo 2000. Shackelia byla však odhodlaná postavit se podfinancovanému a vlekoucímu se soudním systémem a bojovat za spravedlnost. Shromáždila desítky rodin, kterým taky zabili blízké a znásobila tak jejich volání po spravedlnosti. Policie odpověděla rozsáhlými raziemi v jejich komunitě, které načasovala tak, aby se kryly s termíny soudních řízení. Shackelii a její rodině vyhrožovali. Shackelia se však rozhodně nechce nechat umlčet. Jak sama říká, chování policie pouze posiluje její přesvědčení o tom, že dělá správnou věc. „Bojuji, protože nemám jinou možnost. Kdybych s tím přestala, jako bych povolila policii zabít další mé bratry.“

Případ publikován 3.10.2017
DOSTALI MĚ AŽ NA ULICI
Jmenuji se Ni Ju-lan. Jako právnička jsem vždycky obhajovala ty, které čínská vláda násilně vystěhovávala z jejich domovů. Sama jsem jednou z nich. Navíc ze mě udělali invalidu. Zastrašují mě, mlátí… už dvacet let. Ni Ju-lan celé roky čelí násilnému obtěžování, protože se zastává těch, kteří byli vystěhováni ze svých domovů. Bývalá právnička podporovala desítky a desítky lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli lukrativním stavebním projektům. Sama patří mezi tisícovku lidí, kterým zdemolovali domy kvůli olympijským hrám v Pekingu v roce 2008. Vláda na její aktivismus zareagovala zastrašováním jí i její rodiny a myslela, že tím zastaví její práci. Ni Ju-lan opakovaně zatkli a během vazby bili tak, že je teď na invalidním vozíku. Pronásledovali ji téměř 20 let. Celá rodina byla pod policejním dohledem, vláda jim vyhrožovala a vystěhovala je z každého domova, který si našli. V březnu 2016 úřady odmítly vydat Ni cestovní dokumenty do USA, kde si měla převzít mezinárodní cenu za svou odvahu. V dubnu 2017 k ní do pronajatého bytu vpadla skupina mužů a Ni, její dceru i manžela prostě opět vyhodili na ulici. Když si našli dočasné bydlení, znovu je tam pronásleduje policie. Ni Ju-lan přesto nepřemýšlí o tom, že by lidem přestala pomáhat v obraně jejich práv. Teď je řada na nás, abychom se postavili za ta její.

Případ publikován 3.10.2017
DALI MI PĚT LET ZA OCHRANU PRALESA
Mé jméno je Clovis. Prales je můj druhý domov. Nedovolím, aby ho děti našich dětí znaly jen z fotek. A tak bojuju proti pašerákům dřeva a zkorumpovaným úředníkům. Za to mě křivě obviňují a hrozí nesmyslnými tresty. Clovis Razafimalala je milovník madagaskarského deštného pralesa. Otec dvou dětí a aktivista za životní prostředí dělá vše pro to, aby ochránil ohrožené, rubínově zabarvené stromy palisandru. Jenže zkorumpovaná síť pašeráků se neštítí ničeho, když se snaží Clovise a jeho kolegy umlčet. Nelegální prodej dřeva vzácného stromu totiž vynáší miliardy dolarů. Černý trh s palisandrem výrazně roste, a to i přes zákonný zákaz. Vliv pašeráků se zvětšuje. Clovis a další aktivisti se proti nim odvážně staví, ale vláda problém přehlíží. Aktivismus a odvážné činy však mají svou cenu. V září 2016 Clovise uvěznili a obvinili z násilných protestů. Těch se ale neúčastnil. Existují svědci, kteří ho v době konání protestů viděli v restauraci, nikdo je ale u soudu nevyslechnul. Pašeráci mají Clovise v hledáčku už dlouhé roky: V roce 2009 vypálili jeho dům. Opakovaně mu také nabízeli úplatky výměnou za ustoupení z ochrany lesů. Ty Clovis odmítl. V červenci 2017 byl Clovis křivě obviněn a podmínečně odsouzen na pět let. Může tak skončit kdykoli znovu ve vězení, když bude pokračovat v aktivismu.
Zprávy publikován 29.9.2017
Týden.cz: Problémy uprchlíků z Burundi
Zprávy publikován 27.9.2017
HN: Ázerbájdžánské dělostřelectvo se chlubí českými houfnicemi

Článek publikován 27.9.2017
Řecko: Soudní rozhodnutí připravují cestu pro první nucené návraty žadatelů o azyl v rámci dohody mezi EU a Tureckem
Dva syrští uprchlíci jsou vystaveni riziku nuceného návratu do Turecka.

Článek publikován 26.9.2017
České zbraně v Ázerbájdžánu – opravdu funkční kontrola?
Podle sdělení HN došlo k tomu, že se v Ázerbajdžánu přes zbrojní embargo objevily mimo jiné české zbraně Dana – M1.

Článek publikován 22.9.2017
Funkční inkluze nikoho nepoškodí, ale spíš všechny obohatí, říká speciální pedagožka působící v USA
Inkluze je v Česku již druhým rokem často skloňovaným tématem. Pro mnoho politiků se stala synonymem apokalypsy a důvodem k populistickým výrokům, kritika však zaznívá i od odborné veřejnosti kvůli údajné nedostatečné připravenosti celého konceptu. Podobný názor má i speciální pedagožka Jana Bradley, která působí v Česku i Americe. Zatímco ve Státech je systém speciálního vzdělávání propracovaný, v Česku je stále ještě v plenkách. „Chybí odborníci a finance. A když je začlenění dítěte s postižením do běžné školy zátěží pro všechny, protože nejsou vhodné podmínky, logicky se vynoří obecný názor, že inkluze je neprospěšná,“ míní o postoji české společnosti vůči inkluzi Jana Bradley.

Zprávy publikován 18.9.2017