Povolební střety v Keni nekončí, v Praze proběhl protest proti násilí

Ve východoafrické Keni eskaluje násilí, které zemi zachvátilo po oznámení sporných výsledků prezidentských voleb. Střety si dosud vyžádaly na 300 životů a 75 tisíc osob donutily opustit domov. Nesouhlas s násilným řešením politických konfliktů v Keni vyjádřila v pátek vpodvečer česká veřejnost, oběti násilí připoměli zapálené svíčky.

Shromáždění proti násilí pořádají společně Amnesty International ČR a Humanistické hnutí, které organizuje projekt „Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku“. Ten s Keňou úzce souvisí - děti z nejchudších oblastí země si v jeho rámci „adoptovaly“ již tři tisíce Čechů. Akce se koná 4. ledna od 19 hodin pod sochou sv. Václava na Václavském náměstí v Praze.

Tým Amnesty International, který je nyní přímo v Keni, zaznamenal v různých oblastech země vzrůtající počet politicky motivovaných vražd civilistů páchaných skupinami ozbrojených mladíků. Pracovníci ženské nemocnice v Nairobi hovoří o prudkém nárůstu případů znásilnění žen a dívek, ke kterým při povolebních násilnostech dochází. Nezmizely ani zprávy o vraždách, jichž se dopustila policie. Další člověk byl dnes zastřelen při potyčce demonstrantů s policií v Mombase. Existují vážné obavy, že politické střety přerostou v etnické násilí.

Někteří z těch, kteří muselli opustit své domovy, byli za asistence armády přemístěni do bezpečnějších regionů. Tisíce dalších se pravděpodobně pokusí najít útočiště v některém ze sousedních států, zejména v Ugandě.

Podle Amnesty International se keňská vláda i opozice nyní musejí zříct násilí, aby zabránily dalšímu bezpráví, a ty, kdo jsou za porušování lidských práv zodpovědní, okamžitě postavit před spravedlivý soud. „Političtí vůdci nesmějí zavírat oči před násilím proti stoupencům svých rivalů, řekl Erwin van der Borght, ředitel afrického programu AI.

Více informací o pátečním shromáždění zde.

Amnesty International je celosvětové hnutí, které se zasazuje o dodržování lidských práv všech, bez ohledu na politické ideologie a zřízení.

Podobné příběhy

4.6.2020

USA: Policie selhává v zajištění práva na protest, ohrožuje životy

Vyzýváme k ukončení násilí, ochraně životů a ochraně práva na protest.


12.5.2020

Amirsalar Davoudi drží ve vězení hladovku

Amirsalar Davoudi, právník v oblasti lidských práv, drží od 9. února 2020 hladovku na protest proti tomu, že íránské úřady zamítly jeho propuštění.


18.7.2019

Novináři ve vězení drží hladovku!

Dva z novinářů, Sanaz Alahyariová a její manžel Amirhossein Mohammadifar ve vězení od 4.7. drží hladovku na protest proti jejich několikaměsíčnímu věznění.


24.10.2019

14 polských žen je nevinných – soud zrušil všechna obvinění!

Polský soud zrušil obvinění proti 14 polským ženám, které byly v listopadu 2017 napadeny během pochodu organizovaného u příležitosti Dne nezávislosti ve Varšavě.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...