Povolební střety v Keni nekončí, v Praze proběhl protest proti násilí

Ve východoafrické Keni eskaluje násilí, které zemi zachvátilo po oznámení sporných výsledků prezidentských voleb. Střety si dosud vyžádaly na 300 životů a 75 tisíc osob donutily opustit domov. Nesouhlas s násilným řešením politických konfliktů v Keni vyjádřila v pátek vpodvečer česká veřejnost, oběti násilí připoměli zapálené svíčky.

Shromáždění proti násilí pořádají společně Amnesty International ČR a Humanistické hnutí, které organizuje projekt „Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku“. Ten s Keňou úzce souvisí - děti z nejchudších oblastí země si v jeho rámci „adoptovaly“ již tři tisíce Čechů. Akce se koná 4. ledna od 19 hodin pod sochou sv. Václava na Václavském náměstí v Praze.

Tým Amnesty International, který je nyní přímo v Keni, zaznamenal v různých oblastech země vzrůtající počet politicky motivovaných vražd civilistů páchaných skupinami ozbrojených mladíků. Pracovníci ženské nemocnice v Nairobi hovoří o prudkém nárůstu případů znásilnění žen a dívek, ke kterým při povolebních násilnostech dochází. Nezmizely ani zprávy o vraždách, jichž se dopustila policie. Další člověk byl dnes zastřelen při potyčce demonstrantů s policií v Mombase. Existují vážné obavy, že politické střety přerostou v etnické násilí.

Někteří z těch, kteří muselli opustit své domovy, byli za asistence armády přemístěni do bezpečnějších regionů. Tisíce dalších se pravděpodobně pokusí najít útočiště v některém ze sousedních států, zejména v Ugandě.

Podle Amnesty International se keňská vláda i opozice nyní musejí zříct násilí, aby zabránily dalšímu bezpráví, a ty, kdo jsou za porušování lidských práv zodpovědní, okamžitě postavit před spravedlivý soud. „Političtí vůdci nesmějí zavírat oči před násilím proti stoupencům svých rivalů, řekl Erwin van der Borght, ředitel afrického programu AI.

Více informací o pátečním shromáždění zde.

Amnesty International je celosvětové hnutí, které se zasazuje o dodržování lidských práv všech, bez ohledu na politické ideologie a zřízení.

Podobné příběhy

25.9.2018

Rusko: Lídr opozice znovu zatčen pár minut po propuštění z vazby. Vyzýval k pokojným protestům.

Amnesty žádá okamžité propuštění Alexeje Navalného.


18.9.2018

Turecko: zadržení demonstrujících stavebních dělníků je pokusem potlačit legitimní protest

Nařízení istanbulského soudu o vrácení 24 stavebních dělníků a odborových předáků do vazby až do soudního řízení je očividným pokusem úřadů o umlčení legitimního protestu.


31.10.2017

4 roky za protest. Teď je volný. I díky Amnesty

Další úspěch Amnesty kampaně za nespravedlivě vězněného mladíka.


1.2.2018

ERASMUS Stáž - Amnesty International

Jsi student či studentka VŠ a chceš získat pracovní zkušenost v největší lidskoprávní organizaci? Přihlaš se k nám na Erasmus pracovní stáž v Praze nebo Brně!


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...