Některé evropské země jsou zapojeny do porušování lidských práv

Sedm evropských zemí, včetně čtyř členů EU, se podílelo na nezákonných praktikách při převozu zajatců CIA, uvedla dnes Amnesty International (AI).

Německo, Itálie, Švédsko, Velká Británie Makedonie, Bosna a Hercegovina a Turecko jsou zapojeny do šesti případů nezákonných převozů zajatců CIA, které AI popisuje ve své zprávě. Všechny případy proběhly podobně – zajatci byli naloženi do letadel a bez jakéhokoli procesu se ocitli ve věznicích v zahraničí. Tam byli podle svých slov vystaveni mučení.

CIA by bez přístupu na evropská letiště a do evropského vzdušného prostoru tyto zajatce převážela mnohem obtížněji. Stručně řečeno, evropské země jsou zapojeny do zločinu USA.

„Evropa se často označuje za ochránkyni lidských práv. Nyní vyšla najevo nepříjemná pravda, že bez pomoci Evropy řada lidí nemusela být vystavena mučení ve věznicích v různých částech světa, uvedl Claudio Cordone, ředitel AI pro výzkum.

„Evropské státy musí změnit svůj postoj „nevidím zlo, neslyším zlo“, který ve věci utajovaných letů uplatňují a podniknout aktivní kroky, aby tuto praktiku na svém území zastavily.“

„Některé země dokonce předávaly zajatce do rukou CIA a nesou tak zodpovědnost za jejich následné mučení a jiné zneužívání.“

Utajené lety navíc ukázaly, že americké tajné služby mohou v Evropě působit mimo dohled zákonů a nemusí se za své činy zodpovídat. EU by měla regulovat aktivity národních i zahraničních tajných služeb.

Evropské vlády spolupráci vytrvale popírají, ale informace získané z různých zdrojů ukazují, že jejich mlčení ničemu nepomůže.

Sedm uvedených zemí bylo do kritizovaného postupu zapojeno v různé míře – některé povolily použít svá letiště a vzdušný prostor, jiné přímo spolupracovaly při zatýkání nebo únosech lidí a předávaly je americkým bezpečnostním službám. Jejich jednání nebo naopak nečinnost jsou v rozporu se závazky danými mezinárodním právem. Musí se ze svých činů zodpovídat.

Podobné příběhy

21.11.2018

Krize ve Venezuele se prohlubuje, 9 z 10 lidí žije v chudobě


27.8.2018

Obránkyně lidských práv vyzývají ministry zahraničních věcí EU k podpoře uprostřed bezprecedentních útoků

Den před neformálním ‘Gymnich’ zasedáním ministrů zahraničních věcí EU ve Vídni se obránkyně lidských práv ze Salvadoru, Polska, Indonésie, Keni, Rakouska, Sýrie a Ruska setkají se zástupci EU. Požádají o větší ochranu a podporu své práce uprostřed rostoucích útoků na aktivisty.


16.1.2018

USA: Zavřete po 16 letech Guantánamo jednou provždy

Při 16. výročí otevření nechvalně známého zadržovacího zařízení na námořní základně USA v zátoce Guantánamo Amnesty International znovu vyzývá ke spravedlivému procesu nebo okamžitému propuštění těch, kteří jsou tam zadrženi. Zároveň apeluje na jeho uzavření.


9.4.2018

9 důvodů, proč by mělo Norsko přestat nutit mladistvé k návratu do Afghánistánu

Mnoho vlád v Evropě nutí tisíce lidí po (včetně mladistvých) po odmítnutí jejich žádosti o azyl k návratu zpět do nebezpečného Afghánistánu. Norsko patří k zemím, které tam vrací nejvíce lidí, a to i přesto, že norská ministryně spravedlnosti, národní bezpečnosti, imigrace a integrace řekla, že by osobně nenavštívila hlavní město Afghánistánu – Kábul. Zde jsou důvody, proč tvrdíme, že by zpět do této země neměl být nikdo posílán.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...