Laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva je Ázerbájdžánec Anar Mammadli.

Lidskoprávního aktivistu považuje Amnesty za vězně svědomí.
Dnes, v pondělí 29. září 2014, byl na parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámen laureát mezinárodní Ceny Václava Havla Havla za rok 2014. Stal se jím ázerbájdžánský ochránce lidských práv Anar Mammadli. Cenu uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

Anar Mammadli

Anar Mammadli je významným ázerbájdžánským ochráncem lidských práv, který ve svém regionu výrazným způsobem přispěl k respektování práva na svobodné volby. Je zakladatelem a předsedou organizace zaměřené na pozorování voleb Ázerbájdžanu. Od roku 2001, jeho volební Cetrum pro monitorování voleb a demokracii (EMDS) provádělo nezávislé monitorování voleb v Ázerbájdžánu. V prosinci 2013 byl Anar Mammadli zatčen a obviněn ze „zneužití pravomoci“. V květnu tohoto roku byl odsouzen k pěti a půl letům vězení.

Cena Václava Havla za lidská práva

Cena Václava Havla za lidská práva vyzdvihuje mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena je udělována každoročně Parlamentním shromážděním Rady Evropy v part-nerství s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 a je spojená s odměnou ve výši 60 000 Euro. Lidská práva 25 let poté

Knihovna Václava Havla pořádá na počest laureáta mezinárodní konferenci. Konference Lidská práva 25 let poté se uskuteční 1. října 2014 v prostorách Pražské křižovatky. Vedle tří letošních finalistů, přijede též loňský laureát Ceny, běloruský spisovatel a disident Ales Běljackij. který byl v době udílení Ceny nespravedlivě vězněn – propuštěn byl až letos v létě v rámci prezidentské amnestie.

Anar Mammadli pohledem Amnesty International

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International považuje Anara Mammadliho za vězně svědomí, který je trestán pouze za uplatňování svého práva na svobodu projevu a shromažďování. Soudní řízení proti Anarovi bylo podle Amnesty neadekvátní a porušovalo pravidla spravedlivého procesu. Amnesty žádá jeho okamžité a bezpodmínečné propuštění.

Podobné příběhy

15.2.2019

Novinky: Lidskoprávní cena pro súdánského uprchlíka


31.1.2019

Zákonodárci Spojených států nominovali vězněného ujgurského akademika Ilhama Tohtiho na Nobelovu cenu míru

13 zákonodárců z obou politických stran Spojených států nominovalo ujgurského akademika a bloggera Ilhama Tohtiho na Nobelovu cenu míru, argumentovali především jeho snahou o mírový rozhovor mezi etniky, konkrétně jeho vlastní skupinou a čínskou majoritou Han.


19.10.2018

Ojub Titijev získal prestižní Cenu Václava Havla

Šéf organizace pro lidská práva Memorial v čečenském hlavním městě Groznyj, kterého zadrželi v lednu 2018, získal od Rady Evropy prestižní Cenu Václava Havla za lidská práva.


30.10.2018

Nasrín Sotudíové byla udělena Cena PEN Kurta Tucholského za rok 2018

Nasrín Sotudíová, íránská právnička a lidskoprávní aktivistka, byla vyhlášena vítězkyní Ceny PEN Kurta Tucholského za rok 2018.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...