OSN podpořila Goldstoneovu zprávu, Česká republika hlasovala proti

Valné shromáždění OSN velkou většinou odsouhlasilo doporučení uvedená v tzv. Goldstonově zprávě. Ta zdokumentovala porušování humanitárního práva, kterého se v nedávném konfliktu v Gaze a na jihu Izraele dopustily obě strany.

Rozhodnutí má přinést spravedlnost pro oběti bezpráví. Česká republika patřila k sedmi zemím EU, které hlasovaly proti přijetí rezoluce.

„Jsme velmi znepokojeni, že Česká republika hlasovala proti přijetí rezoluce. Spolu s USA, Německem, Maďarskem, Itálií, Nizozemskem, Polskem a Slovenskem nepodpořila úsilí ukončit beztrestnost za porušování lidských práv, k nimž v průběhu konfliktu došlo,“ uvedla ředitelka české pobočky AI Dáša van der Horst.

„Rezoluce Valného shromáždění dává najevo izraelským úřadům i Hamásu, že musí provést důvěryhodné, nezávislé vyšetřování průběhu konfliktu v Gaze. OSN tak podpořila úsilí o zastavení beztrestnosti za porušování lidských práv. Právě beztrestnost totiž komplikuje dosažení míru mezi Izraelci a Palestinci,“ dodala Dáša van der Horst.

Rezoluce Valného shromáždění je založena na závěrech vyšetřující mise OSN vedené Richardem Goldstonem. Ta shledala, že jak izraelské, tak palestinské síly v průběhu konfliktu spáchaly válečné zločiny a možná také zločiny proti lidskosti. Rezoluce byla schválena velkou většinou: 114 států ji podpořilo, 44 se zdrželo a jen 18 hlasovalo proti. Evropská unie byla rozdělena, když sedm jejích členů včetně České republiky rezoluci nepodpořilo.

DALŠÍ INFORMACE:


Rezoluce vyzývá generálního tajemníka OSN Ban-Ki Moona, aby předal Goldstonovu zprávu Radě bezpečnosti. Ta má pravomoc ji přednést prokurátorovi Mezinárodního trestního soudu, pokud Izrael ani Hamás nebudou schopni či ochotni zajistit nezávislé vyšetřování v souladu s mezinárodními standardy. Rezoluce vyzývá Ban-Ki Moona i k tomu, aby do tří měsíců přednesl Valnému shromáždění průběžnou zprávu.

Závěry Goldstovy zprávy jsou podobné zjištěním, ke nimž dospěl také vyšetřovací tým AI, který zkoumal údajné násilí v Gaze a jižním Izraeli během loňského zimního konfliktu v Gaze a bezprostředně po něm. Tehdy zemřely stovky palestinských civilistů, včetně zhruba tří set dětí; na izraelské straně zemřeli tři civilisté.

„Téměř rok po ukončení konfliktu se oběti válečných zločinů a jiných protizákonných násilných projevů dosud nedočkali spravedlnosti,“ uvedla AI. „Pevně doufáme, že nynější rezoluce Valného shromáždění OSN zapůsobí jako katalyzátor a umožní nastolení spravedlnosti a nápravu škod pro oběti na obou stranách.“

Mezi těmi, kteří hlasovali proti přijetí rezoluce bylo vedle České republiky dalších 17 států : Austrálie, Kanada, Německo, Maďarsko, Izrael, Itálie, Makedonie, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Nauru, Nizozemí, Palau, Panama, Polsko, Slovensko, Spojené státy americké a Ukrajina.

Podobné příběhy

6.1.2020

Fórum24: Česká Europoslankyně proti sledování novinářů v Rusku


6.9.2019

Romové, antisemitismus i projevy nenávisti. Výbor OSN kritizuje Česko

Kromě Evropského soudu pro lidská práva či Evropské komise přidává svou kritiku České republiky kvůli vzdělávání Romů i Výbor OSN.


30.10.2018

Aktuálně.cz: Čeští "elfové" proti dezinformaci a propagandě


25.11.2018

Vývoz zbraní z Česka je pořád problematický

Zvyšuje se podíl exportu vojenského materiálu do zemí, kde hrozí jeho zneužití proti lidským právům.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...