Urgentní
akce

© AFP via Getty Images

Založil organizaci na podporu vzdělávání, Tálibán ho kvůli tomu zavřel do vězení. Pomozte podpisem petice

  Případ

Matiullah Wesa je významným afghánským aktivistou za práva dívek a žen na vzdělání. Založil organizaci PenPath, která podporuje vzdělávání dětí v odlehlých lokalitách a vede kampaně za umožnění přístupu žen a dívek ke vzdělání. V březnu 2023 byl kvůli svým aktivitám svévolně zatčen příslušníky zpravodajských služeb Tálibánu a od té doby je ve vězení.

Matiullah Wesa je zakladatel a ředitel spolku PenPath, organizace, která realizuje dobrovolnické programy na podporu lidských práv a práva na přístup ke vzdělání. Organizace sdružuje na tři tisíce dobrovolníků, kteří v odlehlých okresech a provinciích Afghánistánu vedou kampaně o důležitosti vzdělávání, zejména vzdělávání žen a dívek.

Wesa a jeho kolegové prostřednictvím PenPath spolupracují s náboženskými a kmenovými vůdci na budování komunitní podpory pro vzdělávání všech dětí. Také zakládali školy ve vesnicích, kde se nenacházela žádná státní škola, a posílali mobilní třídy do nejodlehlejších oblastí země.

Poté, co Tálibán 15. srpna 2021 převzal vládu nad Afghánistánem a zakázal studentkám vzdělávat se na středních školách a následně i univerzitách, Matiullah Wesa spustil kampaň a pořádal veřejná shromáždění požadující obnovení vzdělávání dívek a žen. Stal se veřejně známou osobností a sdílel informace o vývoji kampaně i fotografie a videa z protestů. Obhajoval důležitost vzdělávání dívek, propagoval okamžité znovuotevření dívčích škol a podporoval práva žen a dívek na vzdělání podle islámského práva.

Matiullah Wesa byl 27. března 2023 zatčen příslušníky Generálního ředitelství zpravodajských služeb Tálibánu (GDI). Následující den ozbrojené složky vtrhly do jeho domu, zabavily jeho mobilní telefon a notebook, a rovněž zatkly a na několik hodin zadržely jeho bratry, kteří o Wesově zatčení informovali média. Mluvčí Tálibánu 29. března potvrdil, že Matiullah Wesa byl zatčen, obviněn z ilegálních aktivit a že bylo zahájeno vyšetřování. Ačkoliv o jeho propuštění žádali i kmenoví vůdci, kteří se za něj přijeli do Kábulu přimluvit ze všech koutů Afghánistánu, Wesa dál zůstává ve vězení. Nebyl mu umožněn kontakt s rodinou ani právníky.

Panují obavy nejen o Matiullaha Wesu, ale také o ostatní členy organizace PenPath, kteří se účastnili veřejných kampaní a poklidných protestů za práva dívek a žen na vzdělání, čímž se vystavili riziku uvěznění či jiných perzekucí. Mnoho z nich se začalo skrývat, vymazali své účty na sociálních sítích a obávají se možného uvěznění. Tálibán krátce před zadržením Matiullaha Wesy zatknul jiné novináře, aktivistky a akademiky, kteří protestovali proti drakonickým zákonům nebo veřejně kritizovali Tálibán. Osud těchto disidentů zůstává nejasný.

Svévolné zatčení Matiullaha Wesy je očividným porušením práva na svobodu projevu a na pokojné shromažďování. Připojte svůj podpis k petici a požaduje jeho okamžité propuštění.

  Aktuality

  Článek publikován 21.11.2023

Skvělá zpráva: Matiullah Wesa je na svobodě!

Významný afghánský aktivista za práva na vzdělání Matiullah Wesa byl po sedmi měsících propuštěn z vězení.

  Článek publikován 24.8.2023

Za afghánského aktivistu se postavila i Angelina Jolie

Aktivista za právo na vzdělání Matiullah Wesa je vězněn Tálibánem. Herečka Angelina Jolie se přidala k hlasům požadujícím jeho okamžité propuštění a zajištění práva na vzdělání afghánským ženám a dívkám.

Pozadí

Zvláštní zpravodaj OSN pro situaci v oblasti lidských práv v Afghánistánu Richard Bennet ve zprávě pro Radu OSN pro lidská práva zdokumentoval rychle se zmenšující občanský prostor a obrovský nátlak vyvíjený na obránce lidských práv, novináře a organizace občanské společnosti. Ve zprávě je rovněž uvedeno, že úřady zpřísnily omezení a navýšily dohled nad obránci lidských práv, kteří se stali terčem výhrůžek a jsou vystaveni zastrašování skrze telefonáty, domovní prohlídky, fyzické a slovní útoky a svévolná zatčení. Richard Bennet rovněž vyjádřil vážné obavy o bezpečnost obránců lidských práv, kteří kvůli výhrůžkám ze strany Tálibánu z bezpečnostních důvodů často mění místo svého pobytu. Zpráva také dokumentuje razie, jež Tálibán provedl v sídlech několika organizací občanské společnosti a požadoval jména a kontaktní údaje zaměstnanců a dalších osob, včetně údajů o rodinných příslušnících.