Prohledávat obsah
nalezeno 33 výsledků:

Případ publikován 28.5.2023
Založil organizaci na podporu vzdělávání, Tálibán ho kvůli tomu zavřel do vězení. Pomozte podpisem petice
Matiullah Wesa je významným afghánským aktivistou za práva dívek a žen na vzdělání. Založil organizaci PenPath, která podporuje vzdělávání dětí v odlehlých lokalitách a vede kampaně za umožnění přístupu žen a dívek ke vzdělání. V březnu 2023 byl kvůli svým aktivitám svévolně zatčen příslušníky zpravodajských služeb Tálibánu a od té doby je ve vězení.

Blog publikován 23.5.2022
Kvůli poslednímu dni v Afghánistánu trpím dodnes, popisuje útěk ze své země aktivistka za ženská práva
„Pokud se tlaku Talibánu mezinárodní komunita poddá, pak se vzdám jakýchkoli nadějí, které pro svou zemi chovám,“ popsala Macy současnou situaci ve své zemi.

Článek publikován 16.5.2022
Tálibán ženám nařídil povinné zahalování obličeje
Přes všechna ujišťování Tálibánu, že bude respektovat práva žena a dívek, jsme svědky další diskriminace. Podle nejnovějšího drakonického nařízení mají afghánské ženy povinnost nosit plný závoj a omezovat svůj "nadbytečný" pohyb.

Článek publikován 5.4.2022
Afghánistán: Tálibán dívkám stále odpírá právo na vzdělání
Poprvé po sedmi měsících se pro afghánské dívky měly 23. března znovu otevřít dveře středních škol. Během čekání na hodinu však přišla z tálibánského vedení zpráva, že pro dívky zůstávají školy zavřené, a to do té doby, než jejich školní uniformy nebudou odpovídat afghánským zvykům, kultuře a právu šaría. Všechny tyto dívky musely školu neprodleně opustit.

Článek publikován 13.10.2021
Afghánistán: Tálibán začal s porušováním lidských práv okamžitě, popisuje nový report
Tálibán likviduje pokroky, kterých se za posledních dvacet let dosáhlo v lidskoprávní oblasti na území Afghánistánu. Popravuje civilisty a porušuje desítky lidských práv. Uvádí to zveřejněná výzkumná zpráva Amnesty International, Mezinárodní federace lidských práv (FIDH) a Světové organizace proti mučení (OMCT).

Případ publikován 13.10.2021
Afghánské ženy čelí represím kvůli hrůzovládě Tálibánu. Nenechme to tak!
Dne 15. srpna 2021 Tálibán dobyl hlavní město Kábul, svrhl civilní vládu, obsadil prezidentský palác a převzal kontrolu nad zemí. Téměř okamžitě změnil název státu na Islámský Emirát Afghánistán. Afghánské Ministerstvo pro ženské záležitosti bylo přejmenováno na Ministerstvo neřesti a ctnosti, ženy musely odejít ze zaměstnání a bylo jim doporučeno zůstat doma. Situace kolem vzdělávání dívek je zatím nejistá.

Článek publikován 7.10.2021
Polsko porušuje práva uprchlíků, na hranicích uvízly desítky lidí
Vyšetřování digitálních zdrojů vedené Amnesty International odhalilo dříve neznámé detaily situace, které čelí 32 Afghánců žádajících o azyl, včetně 4 žen, 27 mužů a 15leté dívky. Uvízli na hranicích mezi Polskem a Běloruskem, a to bez jídla, pitné vody, přístřeší a léčiv. Jsou zde minimálně od 18. srpna.

Článek publikován 11.9.2021
Tálibán navzdory slibům porušuje lidská práva a potlačuje protesty
Na základě mnoha zpráv a důkazů se potvrzuje, že Tálibán nezákonně trestá nenásilné protestující a novináře, kteří se shromažďují napříč Afghánistánem.

Článek publikován 21.8.2021
Zlomené končetiny, mučení a vraždy. Tálibán se nezměnil, varuje Amnesty
Před pár dny převzal Tálibán po pádu afghánské vlády nad zemí kontrolu. Amnesty žádá o ochranu tisíců Afghánců, kterým od Tálibánu hrozí odveta. Jsou mezi nimi především akademici, novináři, aktivisté a bojovníci za práva žen. Amnesty navíc informuje, že potom, co před měsícem Tálibové dobyli provincii Ghazní, zmasakrovali na místě 9 mužů hazárského etnika.

Zprávy publikován 28.6.2021
Žijeme tu v krásné zemi. Jsme součástí, říkají migranti z Česka v nové kampani Amnesty
U příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků přináší česká pobočka Amnesty International ve spolupráci se studiem Pure stuff příběhy uprchlíků, migrantů a lidí na útěku, kteří našli v České republice domov a stali se součástí naší společnosti.