Pozadí
Kao Č’-šeng byl v důsledku své práce podroben vynucenému zmizení, mučení, nezákonnému domácímu vězení a zadržení.
V únoru roku 2006 Kao Č’-šeng zorganizoval hladovku, aby upozornil na pronásledování aktivistů v oblasti lidských práv v Číně. 22. srpna, krátce poté, co tato kampaň skončila, úřady Kao Č’-šenga zadržely. Po měsíci, 21. září, byl obviněn z „podněcování k podvracení státní moci“. V prosinci 2006 dostal tříletý podmíněný trest odnětí svobody s pětiletým odkladem.
V dubnu 2010 řekl v rozhovoru pro agenturu AP, že byl ve vazbě mučen. Krátce nato znovu zmizel a téměř 20 měsíců se nevědělo, kde se nachází. V prosinci 2011 státní sdělovací prostředky oznámily, že Kao Č’-šeng porušil podmínky podmíněného trestu, a proto byl poslán k výkonu tříletého trestu ve vězení.
Vzhledem k neustálému pronásledování ze strany úřadů, včetně zmrazení rodinných bankovních účtů a znemožnění jeho dětem studovat, Kao Č’-šengova rodina v březnu 2009 uprchla z Číny a v současné době žije ve Spojených státech. V říjnu 2010 jeho dcera Grace Geng napsala prezidentovi Spojených států amerických otevřený dopis, ve kterém stálo: „Prezidente Obamo, jako otce dvou dívek Vás prosím, požádejte čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, aby řekl jedné dceři, kde je její otec.“ Když byl Kao Č’-šeng v roce 2014 propuštěn z vězení, žil s rodinou svého staršího bratra v odlehlé vesnici v provincii Šen-si pod přísnou ostrahou. Jeho rodina uvedla, že byl ve vězení mučen a trpěl podvýživou, což vedlo k trvalému poškození zubů (nemůže jíst tuhé jídlo). Podle jeho rodiny úřady Kao Č’-šengovi znemožnily opustit vesnici, když chtěl využít lékařské a zubní péče. I přes svou obtížnou situaci Kao stále hovoří o lidských právech a nadále kritizuje Komunistickou stranu Číny.
V roce 2016 Kao Č’-šeng s pomocí své dcery Grace Geng vydal memoáry nazvané „The year 2017, Stand Up China“ („Číno povstaň 2017“). Kao Č’-šeng v knize podrobně popisuje, jak s ním ve vazbě od roku 2009 do roku 2014 zacházeli, a vypráví o svém životě poté, co byl propuštěn a poslán do Šen-si, kde žil pod permanentním policejním dohledem se svým starším bratrem Kao I-šengem. Napsáním knihy si našel způsob, jak pokračovat v protestu proti porušování lidských práv, které páchají čínské úřady.
Aktivisté i obhájci lidských práv jsou v Číně neustále systematicky podrobováni monitorování, pronásledování, zastrašování, zatýkání a jsou bez obvinění drženi ve vazbě. Jen málo trestů je tak krutých a promyšlených jako vynucené zmizení. Lidé jsou od svých blízkých odtrženi státními úředníky, kteří popírají, že je daná osoba ve vazbě, nebo odmítají říct, kde je. Rodiny se bojí a snaží se udržet si naději, zatímco mají strach z nejhoršího. V takovém stavu nejistoty mohou žít celou řadu let.