Urgentní
akce

© Private

Bití, elektrické šoky, pálení cigaretami - takhle se mučí v Maroku

  Případ

Zastavte mučení   Maroko publikován 11.6.2014

Ali Aarrass je Maročan. V roce 2012 ho zatkli za údajné aktivity spojené s terorismem. Policie ho 12 dní držela a mučila na neznámém místě. V současné době si Ali odpykává dvanáctiletý trest v nechvalně známé věznici Salé II a nadále si stěžuje na špatné zacházení. Marocké orgány známky mučení ignorují a dosud neproběhlo v Aliho případu žádné vyšetřování.

Ali Aarrass se narodil v roce 1962 v Melille, španělské enklávě v severní Africe. Když mu bylo 15 let, přestěhoval se do Belgie. V roce 2005 se se svou ženou vrátil do Melilly, aby se mohl postarat o svého otce.

O rok později začaly španělské úřady Aliho podezírat z terorismu, ale nedokázaly proti němu najít žádné důkazy. Poté, co marocká strana zažádala o jeho vydání na základě nových obvinění z terorismu, byl Ali Aarrass v roce 2008 zatčen a téměř tři roky vězněn na samotce.

V roce 2011 byl Ali usvědčen z nelegálního držení zbraní a z účasti ve skupině, která měla údajně v plánu páchat terorismus. V prosinci následujícího roku byl pak Ali na základě obvinění z terorismu vydán do Maroka. Podle svého svědectví byl 12 dní zadržován na utajovaném místě, kde ho příslušníci marockých bezpečnostních složek bili do chodidel, dávali mu elektrické šoky do varlat a pálili cigaretami. Teprve pak byl oficiálně zatčen a převezen do věznice Salé II. Ostatní vězni byli šokováni známkami mučení na jeho těle a tím, jak byl Ali traumatizován. Marocké orgány ale známky mučení ignorovaly.

V současné době si Ali odpykává dvanáctiletý trest. Jeho odsouzení bylo založeno pouze na prohlášeních vynucených během mučení. Ali zůstává ve věznici Salé II a i nadále popisuje, jak ho zaměstnanci věznice nutí se v cele svlékat do naha nebo jak mu v noci znemožňují spát.

Marocké úřady nebyly dosud ochotné Aliho mučení prošetřit.

  Aktuality

  Článek publikován 21.5.2022

Po 12 letech opět v Belgii

Ali Aarrass byl v marockém vězení držen od dubna roku 2008. Nyní byl konečně propuštěn a dostal se do Belgie.

  Článek publikován 14.6.2017

Alioho zdraví se prudce zhoršilo

  Článek publikován 9.9.2014

Již 210.000 podpisů!

Pozadí

Marocké úřady nejsou schopné vyšetřovat případy mučení, postihovat zodpovědné ani zajistit kompenzaci nebo péči obětem. Soudy se téměř vždy spoléhají na přiznání vynucená policií během mučení a často odmítají vyslechnout svědectví obhajoby či jakýkoli jiný důkaz mučení.