
akce
© Amnesty International
Aktivistům Amnesty International hrozí 5 let vězení za nahlášení mučení
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Zastavte mučení Thajsko publikován 28.7.2016
Tři lidskoprávní aktivisté čelí až pětiletému trestu odnětí svobody a pokutě ve výši až 300 000 bahtů (přes 8 tisíc amerických dolarů) za zdokumentování mučení v Thajsku. 26. července 2016 proti nim bylo vzneseno obvinění za "počítačovou kriminalitu" a “protizákonné hanobení”. Bývalý předseda správní rady Amnesty International Thajsko Somchai Homla-or, současná předsedkyně SR AI Thajsko Porpen Khongkachonkiet a Anchana Heemminová ze skupiny Duay Jai, čelí obvinění z protizákonného hanobení a spáchání počítačového zločinu. Proč? Zdokumentovali a zveřejnili online zprávu o mučení, které provádí královská armáda a policie v provinciích na thajských jižních hranicích.
V lednu 2016 předali tři aktivisté pracující pro Mezikulturní nadaci a organizaci Duay Jai (Vřelá podpora) zprávu o 54 případech údajného mučení na Velitelství pro vnitřní bezpečnostní operace Regionu 4 (ISOC), vojenské jednotce zodpovědné za národně-bezpečnostní operace v thajských provinciích při jižních hranicích. Od odevzdání zprávy a jejího zveřejnění v únoru 2016 čelí její autoři nátlaku od thajské armády, která požaduje odhalení identity údajných obětí. Obtěžují také Anchanu, a to předvoláváním k setkání s vojenskými úředníky, návštěvami u ní doma a v práci a varováním před zapojováním se do veřejných kampaní. Všem třem aktivistům bylo nařízeno nahlásit se na policejní stanici v Pattani 26. července 2016, které vedlo k vznesení obvinění za "počítačovou kriminalitu" a “protizákonné hanobení” .
Obě organizace fungují v thajských jižních pohraničních provinciích, kde dochází k rozsáhlému a systematickému mučení a dalšímu špatnému zacházení s podezřelými v domnělých bezpečnostních případech. K mučení a dalšímu špatnému zacházení typicky dochází při zadržení člověka bez vzneseného obvinění nebo soudního procesu probíhajícího na základě speciálních zákonů.