Urgentní
akce

© FREDERIC J. BROWN/AFP/Getty Images

Ujgurský aktivista Tohti odsouzen na doživotí za podporu práv menšin

  Případ

23. září 2014 byl čínskými úřady na doživotí odsouzen aktivista za práva ujgurské menšiny Ilham Tohti. Ten dlouhodobě bojoval proti utlačování ze strany pekingské vlády, která v osmimilionové oblasti na severozápadě Číny zakazuje praktikovat islám. Tvrdí přitom, že se tak snaží zabránit separatistickým snahám v oblasti. V průběhu rok a půl trvajícího etnického napětí už zemřely stovky lidí. Tohti byl zastáncem svobodného dialogu zúčastněných stran. Obvinění ze separatismu popřel a proti verdiktu se odvolal.

Amnesty International se domnívá, že doživotní rozsudek nad Ilhamem Tohtim je urážkou justice. „Tento opovrženíhodný rozsudek nemá žádný reálný základ. Ilham Tohti pracoval na budování mostů mezi etnickými komunitami, za což byl potrestán politicky motivovanými obviněními,“ prohlásil William Lee, pracovník Amnesty International zaměřující se na Čínu. „Tohti je vězněm svědomí a čínské úřady ho musí okamžitě a bezpodmínečně propustit,“ dodal.

Jakožto vědecký pracovník a spisovatel se Tohti snažil propagovat dialog mezi etnickými Ujgury a Chany v oblasti Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Založil internetovou stránku Ujghur Online a stal se přímým kritikem potlačování lidských práv etnických Ujgurů.

Ti se s diskriminací setkávají na mnoha úrovních života. Čínské úřady je dlouhodobě omezují v zaměstnání, přístupu ke vzdělání či bydlení. Zakázány jsou rovněž projevy islámu: plnovousy, závoje, hidžáby či oblečení vyobrazující islámskou hvězdu a půlměsíc.

Tohti byl zatčen letos 15. ledna společně se sedmi ujgurskými studenty. Ve vazbě ho mučili, deset dní mu byl odpírán přístup ke stravě a dvacet dní byl spoután. Obviněn a posléze odsouzen byl ze šíření nenávisti s cílem rozdělit stát. Za separatismus hrozí v Číně až trest smrti. Současně s udělením doživotního trestu byl zbaven politických a občanských práv. Tohtiho právní zástupci od samého začátku vyjadřovali pochyby nad tím, že jejich klient bude mít právo na spravedlivý proces. Šest měsíců jim k němu byl odepírán přístup, jeden z nich byl později pod nátlakem nucen se Tohtiho případu vzdát.

Zatčení Ilhama Tohtiho přišlo v době, kdy ujgurskou oblastí otřásá série násilných protestů proti čínské vládě. Při potlačování jednoho z nich bylo podle médií 28. července zabito 37 civilistů. Tisková agentura prohlásila, že noži ozbrojená tlupa vtrhla do vládních budov ve městě Sačé. Bezpečnostní síly údajně zneškodnily 59 útočníků.

  Aktuality

  Článek publikován 31.5.2022

Svět na Ilhama Tohtiho nezapomíná

Po jeho osvobození volají aktivisté i politici. V březnu tohoto roku vyšla kniha komplementující jeho eseje a články napsané před verdiktem doživotního trestu.

  Článek publikován 19.4.2019

Ilham Tothi je už pět let nespravedlivě ve vězení

U příležitosti pátého výročí zatčení ujgurského profesora Ilhama Tohtiho občanská společnost, včetně Amnesty International, vyzývá Čínu, aby okamžitě a bezpodmínečně propustila nejen Tothiho, ale i celou řadu dalších učitelů nebo profesorů, kteří jsou nespravedlivě uvězněni.