© Spencer Platt/Getty Images
Amnesty k summitům OSN o uprchlících a migrantech
Článek
OSN má za cíl koordinovaný a humánnější postup zemí směrem k uprchlíkům. V úterý pořádá summit o uprchlících i prezident USA Obama.
© Spencer Platt/Getty Images
OSN a americký prezident Barack Obama hostí dnes a zítra summity o uprchlících a migrantech.Amnesty při té příležitosti znovu upozorňuje na lidskoprávní rozměr uprchlické krize: Důraz klademe zejména na vznik systému, který by zajistil lépe organizované, férové a transparentní sdílení odpovědnosti za uprchlíky. Státy by se měly domluvit na jasných kritériích, podle kterých budou uprchlíci přerozdělováni do jednotlivých zemí. Kritéria by měla být založena na reálných možnostech zemí přijmout uprchlíky (HDP, počet obyvatel, nezaměstnanost, počet již přijatých uprchlíků atp.). Tento systém by nebyl povinný, jelikož státy nemohou být nuceny se podílet. Nicméně by jasně definoval, jakou měrou by se jednotlivé státy podílet měly tak, aby byl stav férový.
V praxi by to znamenalo přesidlování nejzranitelnějších uprchlíků (oběti mučení, sexuálního násilí, děti a mladistvé bez doprovodu, vážně nemocní atp.) ze zemí sousedících se zeměmi, odkud lidé prchají. Tyto země totiž hostí největší počty uprchlíků, což na ně klade obrovský tlak. 86% světových uprchlíků žije v rozvojových zemích. Znamenalo by to přijímání lidí přímo z „krizových zón“ a umožnilo organizovanější postup a omezilo nelegální převaděčství a nebezpečné cesty přes moře, při kterých každoročně tisíce lidí umírají.
V dubnu uvedl generální tajemník OSN Pan Ki-mun, že by bylo nutné přijmout 10% uprchlíků z těchto zemí ročně. To odpovídá počtu 2,1 milionu lidí, což je 0,03 světové populace. Pro srovnání Libanon, který má 4 miliony obyvatel, hostí nyní přes milion syrských uprchlíků, Jordánsko přes 600 000 a Turecko již více než 3 miliony. Tato čísla ukazují, jak nespravedlivě jsou uprchlíci celosvětově rozděleni. A summit by měl napomoci toto odstranit.Řešení musí být dlouhodobé a systematické a je třeba, aby státy ustavily permanentní systém sdílení odpovědnosti.
Současná uprchlická krize je vážná, ale není neřešitelná, pokud by byla politická vůle ji reálně a efektivně řešit. Nezmizí, dokud jí politici nebudou čelit se vztyčenými hlavami, spoluprácí a sdílením odpovědnosti.
© Gokhan Sahin/Getty Images
Aktuální petice
Bangladéš přesouvá rohingské uprchlíky na odlehlý ostrov - zastavme to!
Bangladéšské úřady v prosinci 2020 přesunuly na šestnáct set příslušníků rohingské menšiny na odlehlý ostrov Bhasan Čár (Bhasan Char) v Bengálském zálivu.
Aktuální počet podpisů: 3480 Náš cíl: 4000
Další zprávy
Marie-Anne Photography
© Jakob Ineichen
© Iván Martínez / Amnesty International
© Amnesty International