Turecko: Po třech letech od zranění Hakana Yamana stále žádná spravedlnost

  Článek

Navzdory prokazatelným důkazům, nebyli policisté, kteří v roce 2013 zaútočili na istanbulského řidiče autobusu v domnění, že se účastní demonstrace, ani po 3 uplynulých letech identifikováni ani stíháni.

Hakan Yaman se stal obětí násilí ze strany policie a jen o vlásek unikl smrti. Očitý svědek natočil útok mobilním telefonem na video záznam - identifikace pachatelů by tedy neměla být nemožná. Nicméně prodlevy ve vyšetřování a následném zahájení stíhání nejsou v Turecku ojedinělé. Naopak se jedná o vcelku běžnou realitu, a to zejména v případech, ve kterých došlo k pochybení ze strany státního aparátu. Podobné jednání je ale ostudou pro jakoukoliv civilizovanou společnost, kde je základní skladební jednotkou právní stát. Nikdo - natož policie - by neměl stát nad zákonem. Nejsmutnější je fakt že Hakanův případ je pouze extrémní příklad násilí, které bylo vykonáno proti demonstrantům v průběhu zmiňované demonstrace v Gezi Parku. 

Aktuální petice

  Turecko

Okamžitě propusťte šéfa pobočky Amnesty International Turecko

Taner Kiliç, šéf pobočky Amnesty International Turecko, byl 6. června zadržen spolu s dalšími 22 právníky a je bez jakýchkoliv důvěryhodných a přípustných důkazů podezírán z toho, že patří k hnutí Fethullaha Gülena, kterého viní turecké orgány za pokus o puč.

 

Aktuální počet podpisů: 2135 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...